Haber Sırası

Amaranth tohumu sağlık alanında mucizeye imza atıyor

Amaranth tohumu nereden alınır? Amaranth tohumu yararları nelerdir, hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır? Amaranth tohumu zayıflamak için kullanılır mı?

Amaranth tohumu sağlık alanında mucizeye imza atıyor
15 Ocak 2016 - 14:20 'de eklendi ve 2112 kez görüntülendi.

Halk arasında Amaranth olarak bilinen Amaranthus bitkisi, yıllık veya çok yıllık kozmopolit bir bitki türüdür. Bazı amaranth türleri yapraklı sebze ve süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Amaranth bitkisinin mor, kırmızı, yeşil veya altın rengi çiçeklere sahip yaklaşık 60 farklı türü vardır. Amaranth türlerinin çoğu yaz aylarında erginleşir ve yaygın olarak kırmızı yapraklara sahiptir. Domuz otu olarak da adlandırılır. Amaranth bitkisinin sıkı kümelenmiş çiçekleri yaz aylarında ve sonbaharda büyür. Horoz ibiği bitkisi ile birçok ortak karakteristik özelliği vardır.

Amaranth Tohumunun Faydaları Nelerdir?

100 gram çiğ Amarant tohumunda 371 kalori, vücudun günlük ihtiyacı olan protein, B vitaminleri ve minerallerin %20’si bulunmaktadır. Mineraller açısından da oldukça zengin olan Amaranth tohumu, vücudun günlük ihtiyacı olan manganez miktarının %159’u, fosfor miktarının %80’ini, magnezyum miktarının %70’ini, demir miktarının %59’unu ve B6 vitamininin %45’ini ihtiva etmektedir. Pişmiş amaranth yaprakları A vitamini, C vitamini, kalsiyum, manganez ve folat açısından mükemmel bir kaynaktır.

Amaranth tohumu kalp hastalıklarına ve şekere iyi geliyor

Amaranth tohumu kalp hastalıklarına ve şekere iyi geliyor!

Amaranth tarihte özellikle Orta Amerika bölgesinde ve İspanya’da geleneksel içecek yapımında ve Alegria denilen bir tedavi türünde kullanılmıştır. İspanyolca “neşe, mutluluk” anlamına gelen Alegria tedavisinde amaranth tohumları bal, pekmez veya çikolata ile karıştırılarak tüketilirdi. Bu tedavinin insana neşe ve mutluluk getirdiğine inanılırdı.

Amaranth nerede satılır?

Amaranth tohumu her yerde üretilemeyen bir besin maddesi olduğu için diğer tohumların satıldığı zahire ya da aktarlarda bulunması biraz zor. Amaranth daha çok market zincirlerinin büyük mağazalarında bulunabiliyor. Ancak amaranth tohumu satışı gittikçe yaygınlaşmaktadır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
Yandex.Metrica