Haber Sırası

Gastrit belirtileri mutlaka dikkate alınmalıdır!

Gastrit, gastrit belirtileri, gastrit neden olur, mide yanması, karın ağrısı, üst karın bölgesinde yanma, gastrit nedenleri nelerdir?

Gastrit belirtileri mutlaka dikkate alınmalıdır!
04 Temmuz 2015 - 2:00 'de eklendi ve 891 kez görüntülendi.

Mide zarının iltihaplanması sonucu oluşan gastrit, hastayı adeta yemek yemekten soğutarak yaşam kalitesini düşüren bir mide hastalığıdır. Gastrit iltihabı, çoğunlukla mide ülserine de neden olan bakterinin enfeksiyonu sonucu gelişmektedir. Düzenli olarak ağrı kesici kullanımı ve aşırı alkol alımı da gastrit nedenleri arasında yer almaktadır.

---Sponsor---

Gastrit aniden meydana gelen akut gastrit ve zamanla yavaş yavaş meydana gelen kronik gastrit olmak üzere iki türde karşımıza çıkmaktadır. Bazı araştırmalar tedavi edilmeyen gastritin mide uzun vadede mide ülseri ve hatta mide kanseri riskini arttırdığını göstermiştir. Ancak çoğu gastrit vakası çok ciddi olmamakta ve kolayca tedavi edilebilmektedir.

Gastrit Belirtileri Nelerdir?

Gastrit işaretleri ve belirtileri arasında;

– Üst karın bölgesinde ağrı veya yanma

– Mide bulantısı

– Kusma

– Yemek yedikten sonra üst karın bölgesinde oluşan dolgunluk hissi.

Bazı gastrit vakaları, yukarıda sayılan belirtilerden hiçbirini vermeyebilir.

Neredeyse herkes hazımsızlık ya da mide tahrişi yaşayabilir. Ancak hazımsızlık vakalarının çoğu kısa ömürlü ve tedavi gerektirmeyen türdedir. Yukarıda saymış olduğumuz gastrit belirtilerini bir haftadan fazla yaşayanların doktora başvurması tavsiye edilmektedir. Doktor muayenesinde belirtilerin hangi durumlardan (ilaç kullanımı, yemek yeme, içecek içme vb.) sonra ortaya çıktığı doktora mutlaka söylenmelidir.

Kusarken kan gelmesi, dışkıda kan görülmesi ya da siyah renkli dışkı durumları doktora mutlaka söylenmesi gereken önemli bulgulardır.

Gastrit nedenleri nelerdir?

  • Bakteriyel enfeksiyonlar
  • Düzenli ağrı kesici kullanımı
  • İlerlemiş yaş
  • Aşırı alkol kullanımı
  • Stres
  • Vücut hücrelerinin mideye saldırması
  • Diğer hastalıklar

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
Google Haberler - Gündem Haberleri