Haber Sırası

IBM daha akıllı şehirler üzerinde çalışıyor!

Silikon vadisinin en büyük inovasyon bütçesine sahip şirketi IBM, “Watson” ve “Smarter Cities” ile geleceğe şekil vermeye hazırlanıyor.

IBM daha akıllı şehirler üzerinde çalışıyor!
05 Ekim 2016 - 22:46 'de eklendi ve 279 kez görüntülendi.

Silikon vadisinin en büyük inovasyon bütçesine sahip şirketi IBM, gelecek vizyonunu “akıllı bir gezegen” oluşturmak üzerine kurdu. 2008 yılındaki global finans krizi sırasında şirketi hizmet veren bir bilişim şirketinden icat yapan bir şirkete dönüştürme kararı alan şirketin o dönemki CEO’su Sam Palmisano’nun aldığı karar bugün ilk meyvelerini vermeye başladı. IBM, “Watson” ve “Smarter Cities” ile geleceğe şekil vermeye hazırlanıyor.

---Sponsor---

IBM Watson, doğal ses tanıma, dil işleme, seslendirme, karar verme, ilişkilendirme ve bilgi tarama gibi özellikleri olan bir yapay zeka. İlk kez 2011 yılında görücüye çıkan Watson, insan rakiplere karşı dışarıdan müdahale olmadan ve internete bağlanmadan Jeopardy – Büyük Risk oyununda birinciliğe ulaşmıştı. Watson bugün yemek pişirmekten tutun, hastalık teşhis etmeye kadar birçok alanda kullanılıyor olsa da IBM’in gelecekte Watson için düşündüğü çok daha üst düzey bir mevki var: Belediye başkanlığı!

IBM’in bir yapay zekaya bir şehrin yönetimini vermek istemesi diğer projesi “Smarter Cities – Daha Akıllı Şehirler” ile yakından ilişkili. Daha Akıllı Şehirler, bir şehrin yönetiminde verilen bütün hizmetlerin akıllı sistemlere aktarılmasını ön gören bir proje. Hırsızları otomatik olarak belirleyip polise haber veren akıllı gözetleme sistemlerinden tutun, çöpleri analiz ederek tüketim ve kullanım alışkanlıklarını belirleyen akıllı geri dönüşüm sistemlerine kadar her şey, “Smarter Cities” projesinin içinde yer alıyor. IBM’in öngörüsüne göre tüm bu akıllı şehir sistemlerinin koordinasyonunun yapan da yine bir akıllı sistem olan Watson olacak.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
Google Haberler - Gündem Haberleri