Haber Sırası

Konut kredisi faiz oranları 0,90’a düştü!

İş Bankası Genel Müdürü, konut kredisi faiz oranını 0,90’a, sıfır kilometre araç alımlarında kullanılan otomobil kredisini de 1,10 seviyesine düşürdüklerini açıkladı.

Konut kredisi faiz oranları 0,90’a düştü!
31 Ekim 2016 - 20:41 'de eklendi ve 479 kez görüntülendi.

İş Bankası Genel Müdürü, konut kredisi faiz oranını 0,90’a, sıfır kilometre araç alımlarında kullanılan otomobil kredisini de 1,10 seviyesine düşürdüklerini açıkladı.

---Reklamlar---

Konut ya da otomobil sahibi olmak isteyenler, dört gözle bankalardan gelecek faiz oranı indirimini bekliyordu. Beklenen oldu ve İş Bankası konut kredisi faiz oranını 0,90’a düşürdüğünü açıkladı.

Birkaç ay önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bankalara hitaben “kredi faiz oranlarını düşürün”  talimatı ile öncelikle Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tüketici kredisi faiz oranlarında indirime gitmiş, konut kredisi faiz oranı 0,95’e kadar düşmüştü. Daha sonra özel bankalar da konut kredisi ve ihtiyaç kredisi faiz oranlarını düşürmüştü.

Son günlerde Başbakan Binali Yıldırım’ın bankalara krediler konusunda sık sık mesaj göndermesi de meyvesini vermeye başladı. Bu kapsamda ilk olarak İş Bankası konut kredisi faiz oranını 0,90’a, sıfır kilometre otomobil kredisini ise 1,10 seviyesine indirdiğini açıkladı.

Önceden konut alanlar şikayetçi!

Konut kredisi faiz oranları düşmeden önce banka kredisiyle konut sahibi olanlar, bankaların mevcut kredilerini yeni oranlardan yapılandırmamasından şikayetçi durumda. Kredilerini yapılandırmak için bankalara başvuran vatandaşlar, mevcut oranların yalnızca yeni konut satın alma durumunda geçerli olduğu cevabını alıyor. Konuyu CİMER ve BİMER gibi kurumlara taşıyan vatandaşlara ise Ziraat Bankası cevap veriyor.

Bankadan gelen cevap ise şöyle;

Sabit Faizli Bireysel Kredilerde, kredi sözleşmesinde belirlenen ve ödeme planı oluşturulmasına esas teşkil eden faiz oranları sabit kalmakta olup, faiz oranlarının artış ya da azalış gösterdiği dönemlerde ödeme planına esas faiz oranları değiştirilmemektedir. Bankamızca güncellenen konut kredisi faiz oranları, yeni konut alımlarını kapsamaktadır.

Mevcut kredisini düşük faiz oranları ile yapılandırmak isteyen vatandaşlar, konut kredisi yapılandırma konusunda hükümetin acilen bir adım atmasını bekliyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
Yandex.Metrica