Haber Sırası

Konut kredisini yapılandırmak için başka bankadan kredi çekilebilir mi?

Ziraat Bankası’nın konut kredisi faiz oranlarını düşürmesi emlak piyasasını hareketlendirdi. Peki başka bankadan çekilen konut kredisini kapatmak için Ziraat Bankası’ndan konut kredisi çekilebilir mi?

Konut kredisini yapılandırmak için başka bankadan kredi çekilebilir mi?
10 Ağustos 2016 - 22:13 'de eklendi ve 3710 kez görüntülendi.

Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyenler, Ziraat Bankası’nın konut kredisi faiz oranlarını düşürmesiyle harekete geçmek için hazırlanıyor. Daha önce başka bankalardan konut kredisi kullananlar da kredilerini yapılandırarak aylık taksit ödeme miktarlarını azaltmak istiyor. Peki başka bankadan çekilen konut kredisini kapatmak için Ziraat Bankası’ndan konut kredisi çekilebilir mi? Konut kredisi yapılandırma koşulları nelerdir?

---Sponsor---

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği üzerine, Ziraat Bankası’nın konut kredisi faiz oranlarını 1-24 ay vadede %0,82, 25-60 ay için %0,90 ve 61-120 ay için %0,95’e düşürmesi konut piyasasının canlanmasının önünü açtı. Ziraat Bankası’nın bu hamlesiyle ev sahibi olmak için kredi faiz oranlarının düşmesini bekleyenler de ev arayışlarını hızlandırdı.

Yakın geçmişte herhangi bir bankadan konut kredisi kullanarak ev sahibi olanlar ise, mevcut kredilerini yapılandırmak için Ziraat Bankası’ndan kredi kullanıp kullanamayacaklarını merak ediyorlar. Bu sorunun cevabını sizlere ulaştırabilmek için Ziraat Bankası yetkilileri ile görüştük.

Herhangi bir bankadan kullanılan konut kredisi, başka bir bankadan kullanılacak yeni konut kredisi ile kapatılabiliyor. Ancak ortada kredi kullananların planlarını etkileyecek bir durum var. Bankalar mevcut krediyi yapılandırmak için kullandırdıkları konut kredisinde, sıfırdan kredi kullandırdıkları müşterilere uyguladıkları faiz oranından daha yüksek faiz oranı uyguluyor. Şu an Ziraat Bankası’nda yeni müşterilere %0,95 faiz oranı ile kullandırılan konut kredisi, kredi yapılandırmak için başvuran müşterilere yaklaşık %0,10 puan daha yüksek yani %1,05 civarında bir orandan kredi kullandırıyor. Bunun dışında konut kredisini yapılandırmak için müşterinin önüne bir de revizyon (yapılandırma) komisyonu adı altında bir bedel çıkartılıyor.

Tüm bu şartlar bir araya getirildikten sonra, yeni kullanılacak konut kredisi önceki konut kredisinden daha avantajlı olacaksa müşteriye krediyi yapılandırmasının mantıklı olacağı, aksi takdirde kredi yapılandırmasının herhangi bir avantajı olmayacağı söyleniyor. Konut kredisi sahibi müşteri de buna göre kararını veriyor ve kredisini yapılandırmayı tercih edebiliyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 10 Yorum )

 • emre ;

  vatandaşa zülüm dür zülüm diyenler şimdi nerede bewn devlet bankasından kradi çektiştim şimdi yapılandırmak istiyorum kırediyi neymiş efendim bu yeni kredi çekenlere uygulanan bis düzenleme daha ben ne diye kredimi yapılandırmali çektim bu vatandaş tankların ününe siper olmuş bir vatandaş bunu hak ediyormu yatkililere soruyorum

  12 Ağustos 2016 09:20
  • yücel ;

   Emre bey benimde aynı durum var.vakıfbankasından çekmiştim 5 ay önce 1.13 den şimdi yapılandıramıyorum yeni ev alacaklara geçerli dediler.ama bana bankadan gelen cevabı tüketici heyetine vericem bu hafta.herkes o şekilde yapıyor sizde tüketici mahkemesine başvurun gecikmeden.

   22 Ağustos 2016 12:52
   • burcu ;

    dilekçemi veriyoruz bankaya

    23 Ağustos 2016 14:42
    • Ferhat YILMAZ ;

     Banka şubesine gidip yetkililerle görüşün size yardımcı olacaklardır.

     25 Ağustos 2016 20:58
   • Zekiye Emiroğlu ;

    Benimde aynı durum başımda yapilandiramiyorum konut kredimi.Arkadaslar böyle sorunu olup çözüm bulan varmi aranızda bizide bilgilendirin lütfen…

    4 Ekim 2016 11:52
 • Kamuran ece ;

  Arkadaşlar 12/01/2016 tarihinde ziraat bankasından 1,08den 120 aylığına 180000 tl kredi çektim, banka bana yapılandırma yapmadığı için kredimi 60 aylığına 1,00 oranıyla Denizbank’a taşıdım. Net karım 54 bin TL. Size tavsiyem bi an önce başka bankalara taşıyın kredilerinizi

  24 Ekim 2016 22:02
  • Ferhat YILMAZ ;

   Başka bankalara taşıyalım fakat 120 ay için aylık 2.000 TL ödüyoruz. 60 aya kısalttığımızda aylık ödememiz 3.000 TL’ye yaklaşıyor. Maalesef ki herkesin kredi taksitini bir anda %50 oranında artırmaya gücü yok.

   24 Ekim 2016 22:11
  • murat . çelik ;

   sizle bu konu hakkında detaylı komuşmak isteri nasıl taşıdınız masraf ne gitdi vs lütfen çaldıırsanız ben size döneri şimdidem teşekürler

   28 Ekim 2016 16:07
  • murat çelik ;

   Mail adresim : Murat711478@hotmail.com.tr

   Admin notu: Telefon numaranızın kötü niyetli kişilerin eline geçmemesi için mail adresinizle değiştirilmiştir.

   28 Ekim 2016 16:08
  • fevzi korkmaz ;

   Bankalar taşıma işlemide yapmıyorlar.siz nasıl yaptırdınızz??

   1 Kasım 2016 23:36
Google Haberler - Gündem Haberleri