Haber Sırası

15 Temmuz için ilk iddianame hazır!

15 Temmuz Darbe Girişimi ile ilgili ilk iddianame İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlandı. İddianameye göre darbe öncesi 54 saat süren darbe toplantısı yapıldı.

15 Temmuz için ilk iddianame hazır!
29 Kasım 2016 - 20:05 'de eklendi ve 234 kez görüntülendi.

İstanbul’da 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili iddianame tamamlandı. Savcılığın hazırladığı iddianamede 15 Temmuz’dan önceki üç gün Maltepe’deki 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda darbe planıyla ilgili toplantılar yapıldı. Toplantılarla ilgili görüntüler delil olarak iddianame dosyasına konuldu.

O toplantıları yönettiği iddia edilen Tuğgeneral Özkan Aydoğdu ifadesinde 15 Temmuz gecesini anlattı.

tuggeneral-ozkan-aydogdu-ifadesi

İddianameye göre “Yurtta Sulh” isimli WhatsApp grubu da 54 saat süren bu toplantıda oluşturuldu. Darbeye katılan askerlerin her birine 100’er tüfek mermisi, 250 makineli tüfek mermisi verilmesi kararlaştırıldı.

İddianamede yer verilen ifadelere göre Sabiha Gökçen Havalimanı’nın hava harekatlarının koordinasyonunun sağlanması amacıyla işgal edilmesi planlandı. Darbeci askerlerin kışladan çıkış görüntüleri de dosyaya girdi.

Savcı Sabiha Gökçen Havalimanı’nı işgal etmeye isteyen 62 asker hakkında 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi. Ömür boyu hapsi istenen askerlerden 28’si tutuklu subay. İstanbul’daki ilk iddianamede FETÖ ve darbe girişimi soruşturmalarına ilişkin bilgiler de paylaşıldı, FETÖ’nün yaptığı iddia edilen eylemler anlatıldı. Bu iddialar arasında ilk sırada gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesi yer aldı. Dink cinayeti yanında iddianamede tahşiye soruşturması, MİT tırlarının durdurulması ve 17-25 Aralık soruşturmaları da bulunuyor. İddianamenin Ağır Ceza Mahkemesi’nde kabul edilmesinin ardından duruşma tarihi belirlenecek.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER