Haber Sırası

2016’nın adı: Uluslararası Bakliyat Yılı!

Bu yıl baklagilleri daha da popüler göreceğiz. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne göre 2016’nın adı: Uluslararası Bakliyat Yılı!

2016’nın adı: Uluslararası Bakliyat Yılı!
15 Ocak 2016 - 13:16 'de eklendi ve 642 kez görüntülendi.

Yemek masalarının olmazsa olmazlarındandır baklagiller, tarih boyunca en çok tükettiğimiz gıdaların da başında gelmekte. Keşfedilen yeni ürünler ve başka bölgelere ait besinlerin, dünyanın her bölgesinde ulaşılabiliyor olması, yemek kültüründe farklılaşmalara sebep olsa da baklagiller, bu değişimden en az etkilenenlerden. Bu yıl onları daha da popüler göreceğiz. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne göre 2016’nın adı: Uluslararası Bakliyat Yılı!

Baklagillerin geçmişi çok uzun zaman önceye dayanıyor ve ilk olarak, milattan önceki zamanlarda Akdeniz bölgesinde yetiştirildiğine inanılıyor. Başlarda toprağın verimini artırmak için kullanılan bu besinler zamanla Aztek ve İnka gibi uygarlıklarda sıklıkla tüketilen besinler arasına girmeyi başarmış. Faydaları öğrenildikçe de kullanımı yaygınlaşmış;

Yaşadığımız topraklar, baklagillerin büyük bir kısmının anavatanı. Uzun yıllardır, tüketilen yemekli baklagiller zaman içinde çoğunlukla düşük gelirli hanelerin besin ihtiyaçlarını karşılamış olsa da artık günümüzde durum daha farklı.

Baklagillerin 10.000’den fazla çeşidi mevcut. Bu sayının belli bir kısmı yalnızca yemeklik bakliyat olarak yetiştirilmekte. Geleneksel mutfak tariflerinde görmeye alıştığımız kadar artık modern mutfaklar da zengin çeşitliliğin farkında. Buna rağmen tüketimin tam olarak beklenen düzeyde olduğunu söylemek mümkün değil.

Baklagiller, dengeli beslenmenin gereği olan proteini karşılamak için en iyi seçeneklerden; her biri yüksek kaliteli bitkisel protein kaynağı. Hayvansal proteine iyi bir alternatif olan baklagiller B grubu vitaminler bakımından da oldukça zengin.

Kuru baklagiller, bitkilerin olgunlaşmış tohumlarıdır. Bu nedenle bileşenlerini protein ve karbonhidrat oluşturur. Tohumları yaklaşık olarak %25 oranında protein içerirler. Baklagillerin büyük bir kısmıdna yağ oranı seviyesi düşüktür. İçerdikleri yağ, temel yağ asidi olan çoklu doymamış yağdır. Bu da besin değerinin yükselmesini sağlar. Hayvan yemi olarak kullanılan bakliyat küspeleri, yemin nitrojen yoğunlunu artırır. Böylece hayvan sağlığı ve gelişimine de olumlu katkıda bulunmuş olur.

Baklagiller glüten içermediği için çölkak hastalarının beslenmesine çeşitlilik sağlar. Vejeteryan beslenmede protein, mineral ve vitamin eksikliğinin giderilmesine yardımcı olur. Baklagiller rafine edilmemiş diğer besinler gibi mineral, postasyum, fosfor, kalsiyum ve demir açısından da zengindir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER