Haber Sırası

2017 de Taşerona Kadro Var Mı ?

Taşeron olarak kamuda çalışan 720 Bn çalışanı yakından ilgilendiren gelişmeler oluyor. Taşeronda kamuya geçişe az kaldı. sizin için tüm haberleri derledik.

2017 de Taşerona Kadro Var Mı ?
09 Ocak 2017 - 7:44 'de eklendi ve 357 kez görüntülendi.

2017 Yılına girdiğimiz şu günlerde taşeron haberleri hız kesmeden yapılmaya devam ediliyor. Özellikle devlet yetkililerin ağzından taşerona kadro geliyor sözlerinin çıkmasında özellikle kamu sektöründe taşeron olarak çalışan 100 binlerce insanı heyecanlandırmıştı. Bu gelişmelerin ardından halka daha detaylı bilgi verebilmek adına konuyu araştırdıktan sonra 2017 yılında Taşerona kadro verilip verilmeyeceği verilecekse kaç taşeronun bundan yararlanacağı konusunu sizin için derledik.  Ve şu soruyu sizin için sorduk;

2017 de Taşerona Kadro Varmı ?

Açıklama üzerinden 4 ay geçmesine rağmen hala kamuya alınacak olan taşeronun sayı olarak belirlenmemesi kafalarda soru işareti oluşturdu.  Konu ile ilgili ilk en yetkili ağızlardan yapılan açıklamaları sizin için derledik. Çalışma Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU yapılan çalışmalar hakkında bilgi vererek bazı açıklamalarda bulundu.

Çalışma Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU kadrosuz olarak kamuda istihdam edilen taşeron işçilerin kamuya geçirilmesi konusunda çalışmaların devam ettiğini kadro bekleyenlerin biraz sabırlı olmalarını söyleyerek şunları ekledi; Son zamanlarda özellikle içerde ve dışarıda ciddi terör eylemleri ile meşgul olan ve bütün terör örgütlerinin hedefi haline gelen ülkemiz zor zmanlardan geçmektedir. yaşanan bu durumlardan dolayı konunun uzadığını belirten Çalışma Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU belirttiği sorunlar çözüldüğünde verdikleri sözleri tutacaklarını da sözlerine ekledi.

Çalışma Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU yaptığı açıklamaların devamında önemli olanın alın teri ile para kazanma olduğunu belirterek şu anda taşerona maaş ödemesinde herhangi bir sıkıntının yaşanmadığını belirtti ve er yada geç taşeronun devlet güvencesine alınacağını belirtti.

720 Bin Taşeronu Kadroya Geçirmeyi Planlıyoruz

Taşeron ile ilgili  açıklama yapan BaşBakan Yardımcısı Nurettin CANİKLİ hükumet olarak taşerona kadro verebilmek için gerekli çalışmaları başlattıklarını belirtti. BU kapsamda ocak ayının 2 . haftasında bakanlar kuruluna bazı düzenlemeler ile birlikte çalışmaların da yapılacağından bahseden canikli şu açıklamaları yaptı;

“720 bin civarında taşeron işçisinin kamuya aktarılmasını konuşuyoruz. Kesin olarak bu yerine getirilecektir. Bundan yana hiçbir kuşku söz konusu değil. Ancak bunun teknik düzenlemeleri için ciddi çalışmalar yapılıyor. Yani orada genel sistemi bozmayacak şekilde mevcut şu anda sisteme entegrasyonunu en sancısız şekilde yapılmasını sağlayacak çalışma yapılıyor. Sona gelindi. İnşallah en kısa süre içerisinde verilen söz harfiyen yerine getirilecektir.”

diyen BaşBakan Yardımcısı Nurettin CANİKLİ 700 bin taşerona umut oldu.

Çalışmalar Sona Gelindi İşte Taşeronu Kadroya Geçirecek Seçenekler

Taşeron olarak çalışan personel için son durum ! Özel Sözleşmeli personel statüsü verilerek kamuya alınması sağlanacak !

Taşeron işçilerin devlet kadrolarına alınması için yapılan çalışmalarda oluşturulacak taslak yakında mecliste olacak. Taşeron Çalışmalarını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Birlikte Maliye Bakanlığı yürütüyor. Yapılan çalışmalarda taşeron çalışanların kamuya aktarılmasında 3 alternatif yol var bunlar;

  1. Asıl işi yapan ve işin merkezinde çalışan taşeronların kamuya alınması, yardımcı ve dönemlik çalışan taşeronların ise aynı şekilde çalışmaya
  2. Yardımcı iş veya asıl iş ayrımı yapılmadan belediyedeki tüm taşeronların  kamuya aktarılması
  3. Kamu Personel Rejimi çıkıp tüm çalışanların eşit statüye geçirilene kadar tasarının rafa kaldırılması olarak öne çıkıyor

Bu alternatif yollardan hangisinin seçileceği merak konusu olmakla birlikte 720 bin taşeronun kaderini belirleyecek.  Çalışmalarını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Birlikte Maliye Bakanlığının yaptığı çalışma sonucunda yapılan çalışmalar bakanlar kuruluna sunulacak. Bu çalışmaların hangisinin hem devlet hemde millet tarafından en iyi ve uygulanabilir olması kararlaştırıldıktan sonra bakanlar kurulunda karar verilmesi bekleniyor.

Son  ve 2017 yılında yaşanan Taşeron haberlerini sizin için derledik. 2017 de Taşerona Kadro Var Mı sorusunu sizin için sorduk ve şu şekilde belirtmek gerekirse. 2017 Taşerona kadro için hayati öneme sahip bir yıl olacak ve bazı belirsizliklerin ortadan kalktığı bir yıl olacak.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER