Haber Sırası

2017 Yılında Diyanet Hac Kontenjanı Kaç Kişi Kuralar Ne Zaman Çekilecek ?

2017 Yılında Diyanet Hac Kontenjanı Kaç kişi ? Kuralar Ne Zaman Çekilecek ?,2017 Yılında Diyanet Hac Kontenjanı Kaç kişi olacak ve Kayıt yenileme tarihleri ne zaman ? Her hacı adayının merakla beklediği Kura çekimleri ne zaman yapılacak ? Bu soruların ayrıntıları yazımızda

2017 Yılında Diyanet Hac Kontenjanı Kaç Kişi Kuralar Ne Zaman Çekilecek ?
06 Ocak 2017 - 18:03 'de eklendi ve 357 kez görüntülendi.

Sudiarabistan da Mekke civarında yapımı süren çalışmalar doğrultusunda geçen sene bir önceki seneye göre büyük bir azalış yaşanan ve toplam 59 Bin 200 hac kontenjanın da bu seneki artış ile hacı adaylarının yüzlerini güldüreceğe benziyor.

Geçtiğimiz yıldaki sorunlar ve sıkıntışarın olması nedeni ile bu sene Diyanet işleri başkanı Mehmet GÖRMEZ Sudiarabistana giderek Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanı Dr. Muhammed bin Salih bin Tahir Benten ile resmi temaslarda bulundu. İki yetkili ve beraberindeki heyet 2017 yılında Türkiye’den gidecek hacı adayları için kontenjan belirlediler ve diğer konularda anlaşma sağladılar. Bu kapsamda 2017 Yılı Hac Protokolü’nü imzaladı. bu protokole göre geçen seneye göre 21 Bin Hacı adayı daha fazla gideceği tespit edildi.

2017 Yılındaki Hac Kontenjanı

Diyanet işleri başkanı Mehmet GÖRMEZ ve Suudi Arabistan Hac Umre Bakanı Dr. Muhammed bin Salih bin Tahir Benten  ile heyetler arası gerçekleştirilen toplantıda 2016 senesi değerlendirilerek 2017 yılında nasıl ve ne şekilde yenilik ve değişikliklerin yapılması konusunda çeşitli değerlendirmede bulundular.

Bu toplandıta Diyanet işleri başkanı Mehmet GÖRMEZ muhattap bakana Türkiye’nin Nüfusunun 80 Milyona dayandığını gçen sene 59 bin hacı adayının kutsal topraklara gittiğini bu sene ise bu rakamın dahada fazlalaşması gerektiğini bahsetti. Yaptığı teklifte Nüfus oranına göre 1000 de 1 kontenjan ayrılmasını istedi.

Bu toplantı sonucuna hac protokolü imzalandı. Geçen sene Mekke’de ve Medine’de yapımı ve genişletmesi devam eden ibadet mekanlarının yapım aşamasında olduğundan dolayı düşürülen kontenjan bu sene tekrar; 2017 yılında hac kontenjanı 80 Bin kişiye çıkarıldı

Toplantıda ayrıca; Özellikle kadın hacı adaylarının sık sık karşılaştıkları sorunlardan medine ve mekke’de yaşadıkları sıkıntılardan bahsedildi.  Mescidi Nebevi’de de kadın hacı adaylarının sık sık giriş esnasında bekletilmesi sıkıntı olduğu belirtildi. Bu konunun düzeltilmesi istendi.

2016 senesinde Mekke ve Medine’den 2 farklı noktada Diyanet hastanesi kurulmuştu. Bu hastaneler Hem Türk hacı adaylarına hizmet verdikleri gibi hemde Avrupa’dan gelen Hacı adaylarına ve Balkanlardan ve Orta Asyadan gelen hacı adaylarına hizmet veriyordu. BU  verilen hizmetin 2 hastane ile birlikte 2017 yılında da verileceğini belirten Mehmet GÖRMEZ hacı adaylarını sevindirdi.

2017 Hac Kura Çekimleri 23 Şubat’ta çekilecek

2017 yılında hacca gitmek isteyen hacı adayları ön başvuru yaptıktan sonra kuraya gidilecek. Önceki yıllarda kayıt yaptırıp hacca gidemeyen hacı adayları bu sene tekrar kayıt yenileme yapabilecekler kayıt yenileme işlemleri ise 9-31 Ocak 2017’de yapılacak.

Yeni kayıt yaptıranlar ve kayıt yenileme yaptıran hacı adayları için Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğünce düzenlenecek kura 23 Şubat’ta yapılacak . Bu kura çekimi sonucunda 80 Bin Hacı adayı belirlenecek ve hacı olma fırsatı yakalayacaklar.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER