Haber Sırası

3. havalimanı makine sayısı ile Guinness’e aday!

İlk fazının 2018 yılı sonunda hizmete alınması beklenen 3. havalimanı, inşaatında kullanılan makine sayısı ile Guinness Rekorlar Kitabı’na aday oldu.

3. havalimanı makine sayısı ile Guinness’e aday!
23 Eylül 2016 - 22:52 'de eklendi ve 383 kez görüntülendi.

Destekçileri ve karşıtlarıyla sürekli Türkiye’nin gündeminde olan 3. havalimanı inşaatı hızla devam ediyor. İlk fazının 2018 yılı sonunda hizmete alınması beklenen havalimanı Guinness Rekorlar Kitabı‘na aday oldu.

Havacılık sektörünün son dönemde beklenen hızlı büyümesi, özellikle İstanbul’da yeni bir havaalanı ihtiyacını doğurdu. Atatürk Havalimanı’nın yoğunluğunu ve kapasite yetersizliğini gören yetkililer, yeni bir havalimanının yapılmasına karar verdi ve 2012 yılında bölge seçimi yapılarak projenin hayata geçirilmesi için ilk adım atıldı. Yeni havaalanının adresi İstanbul’un Avrupa yakasındaki Karadeniz kıyısı olan Arnavutköy ilçesi oldu. Temeli 2014 yılının Haziran ayında atılan ve bittiğinde dünyanın en büyüğü unvanına kavuşacak olan İstanbul’un yeni havaalanı 76.5 kilometrekarelik alanıyla dünyadaki 23 ülkeden daha büyük.

Türkiye’nin en büyük projesi olan İstanbul 3. havalimanı 11 bin futbol sahası büyüklüğünde. 18.500 işçinin çalıştığı projede 3 binin üzerinde makine ekipmanı kullanılıyor. Yapımına 1,5 yıldır devam edilen 3. havalimanının 1. fazının 2018’de tamamlanması bekleniyor.

Şantiyede çalışan işçi sayısının 2017 yılının ortalarında 30 bini bulması bekleniyor. 3. havalimanı inşaatında Türklerin yanı sırada 15 ülkeden de işçi çalışıyor. İlk aşamasının üçte biri tamamlanan inşaat için bugüne kadar 2,6 milyar Euro harcandı. Toplam maliyetin ise 10 milyar Euro’yu bulması bekleniyor.

3. Havalimanı İnşaatından Drone ile çekilmiş son görüntüler

İnşaatın önemli aşamalarından biri olan hava trafik kontrol kulesinin temeli Ekim ayında atılacak. Toplamda 8 kule, 6 pist, 6500 metrekare büyüklüğünde apron ve 70 bin araçlık otoparkı ile yeni havalimanının ilk etabı 2018 yılı sonunda hizmete alınacak.

Havalimanı faaliyete geçtiğinde 100 bin kişiye istihdam sağlaması bekleniyor. 3. havalimanı tamamlandığında yıllık 200 milyon kişilik kapasitesiyle dünyanın en büyüğü olacak. Proje bu kadar büyük olunca rekorlara da aday oluyor. Şantiyede kullanılan makine ve ekipmanların sayısı için Guinness Rekorlar Kitabı’na başvuruda bulunuldu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER