Haber Sırası

678 sayılı KHK ile TSK’da önemli değişiklikler yapıldı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde “ihtiyat pilot” dönemi başlıyor. Emekli subay ve astsubaylar Kara Kuvvetleri’nde eğitmen olarak görev yapabilecek. İşte 678 sayılı KHK ile yapılan tüm düzenlemeler.

678 sayılı KHK ile TSK’da önemli değişiklikler yapıldı
22 Kasım 2016 - 23:19 'de eklendi ve 1450 kez görüntülendi.

Resmi Gazete’nin 22 Kasım 2016 tarihli sayında yayınlanan 678 sayılı kanun hükmünde kararname ile askerlik kanunundan silahlı kuvvetlere personel alımına, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin pilot açığını kapatmaktan güvenlik korucularının özlük haklarına kadar birçok konuda önemli değişiklikler yapıldı.

15 Temmuz şehitlerinin çocukları ve erkek kardeşleri istekli olmadıkça askerlikten muaf tutulacak, silah altında olanlar ise istekleri halinde terhis edilecek. Düzenleme Resmi Gazete’de yayınlanan 678 sayılı kanun hükmünde kararname ile hayata geçirildi. Kararnameye göre bordo bereliler olarak bilinen Özel Kuvvetler Komutanlığı’na sivilden yapılacak alımlarda, eğitimi geçemeyen adayların Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilişiği kesilecek. Yapılan harcamalar da faiziyle tahsil edilecek. Eğitimi geçenler için 1 yıllık deneme süresi ise 2 yıla çıkarıldı.

TSK’nın pilot açığıysa “ihtiyat pilot” uygulaması ile kapatılacak. Daha önce TSK’dan kendi isteğiyle ayrılan ve halen aktif olarak sivil havacılık şirketlerinde uçuş yapan pilotlar ihtiyat pilot olarak görevlendirilecek. İhtiyat pilotlar imzalanacak sözleşme ile her ay 3 gün savaş uçakları ile uçacak. Yıllık toplam uçuş günü 60 iş gününü geçemeyecek. Bu uçuşlar için ücret ödenecek.

Terörle mücadele kapsamında görev yapan güvenlik korucularının özlük haklarına ilişkin de önemli değişiklikler yapıldı. Koruculara erken emeklilik hakkı getirildi. Düzenlemeye göre korucular 45 yaşında emekli olabilecek. Emekli maaşları da 50 yaş sınırı beklenmeden hemen bağlanacak.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na emekli subay ve astsubaylardan 300 eğitmen alınacak. Kanun hükmünde kararnameyle askerlik hizmetini doğu ve güneydoğuda yapan doktorlar da zorunlu şark hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

Kararnameyle Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele birimine dışarıdan 500 bilişim uzmanı alınacak.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER