Haber Sırası

ABD başkanlık seçimi geleneği eşek ve filin hikayesi!

ABD Başkanlı Seçimi Eşek ve Fil amblemlerinin hikayesi. Cumhuriyetçiler’in parti ambleminin “fil”, Demokratların ambleminin “eşek” olmasının ardında ABD’nin kuruluş dönemindeki güçlü çiftlik geleneği bulunuyor.

ABD başkanlık seçimi geleneği eşek ve filin hikayesi!
08 Kasım 2016 - 21:15 'de eklendi ve 532 kez görüntülendi.

Cumhuriyetçiler’in parti ambleminin “fil”, Demokratların ambleminin “eşek” olmasının ardında ABD’nin kuruluş dönemindeki güçlü çiftlik geleneği bulunuyor. Bu gelenek öylesine yönlendirici ki, seçimlerin Salı günü yapılmasının altında yatan neden de bu. Çünkü cumartesi günü çiftçiler ürettikleri malları pazara getiriyorlardı. Pazar günleri ise vakitlerinin önemli bir kısmını kilisede geçiriyorlardı. Pazartesi günleri kırsal alanda resmi niteliği bulunmayan ama genellikle dinlenmek için ayrılmış bir tatil günü özelliği taşıyordu. Seçimlere katılımı artırmak için toprakla uğraşanların en rahat olduğu aylardan biri, Kasım ayı tercih edildi. Ama bu ayın ilk haftasında katoliklerin azizler günü tatili bulunduğu için seçin düzenlemeye uygun görülmedi. Geriye Kasım ayının ilk pazartesi gününü takip eden Salı günü kalıyordu. Kasım ayının ilk salısı böylece geleneksel hale geldi. Ancak ilerleyen dönemlerde 27 eyalette erken oy verme imkanı sağlandığı için seçmenler yaklaşık 1 ay öncesinden oy vermeye başladı. Ülkedeki son başkanlık seçiminde kayıtlı seçmenlerin yaklaşık üçte birinin erken oy verme imkanından yararlandığı belirlendi. Bu şekilde Amerikalı seçmenler de Kasım ayının ilk salı günü yine önemini korusa da, erken oy verme alışkanlığı gelişmeye başladı.

abd-baskanli-secimi-esek-ve-filin-hikayesi

Toprakla uğraşan bir toplum özgün hikayelerini de çoğunlukla doğadan ya da hayvanlardan alır. İngiliz dominyonlar olmaktan kurtulup, bağımsız ve birleşik eyaletlerin vatandaşları haline gelen Amerikalılar ülkeyi yönetmeye aday siyasi oluşumları da, hayvanların temsil ettiği karakter özellikleriyle tanımladılar. Amerikan karikatür sanatının babası olarak bilinen Alman kökenli Thomas Nast, Harper’s Weekly adındaki dergiye siyasi karikatürler çiziyordu. Derginin 1874’te yayınlanan bir nüshasında, Cumhuriyetçi oylar bir file benzetilmişti. Bugünkü Noel Baba figürünün de yaratıcısı olan Thomas Nast, bu karikatürle Cumhuriyetçilere ilham verdi ve “fil” o seçim döneminde itibaren Cumhuriyetçilerin sembolü haline geldi. Karikatürü ile ilgili olarak Thomas Nast, kendisinin sadık bir Cumhuriyetçi olduğunu ve bu nedenle iriliği, zekası, gücü ve onuru nedeniyle partisi için fili sembol olarak seçtiğini ifade etti. Birçok tarihçiye göre Demokratlar da “eşek” amblemi için Nast’in bir karikatüründen ilham aldı. Başkan Andrew Jackson dönemine kadar Demokratlar, horozu amblem olarak kullanmışlardı. Ama 1980’lerin sonunda eşek ambleminde mutabakat sağlandı. Yine Thomas Nast’in bir karikatüründe Copperheads (bakır kafalılar) olarak adlandırılan Kuzeyli Demokratların savaş bakanı Edwin Stanton’ı simgeleyen ölü bir aslana tekme atarken gösterilmesi, Demokratların aklına eşek amblemini düşürdü. 15 Ocak 1870’te yine Harpers Weekly’de yayınlanan bir karikatür, sonunda partinin resmi amblemine dönüştü.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER