Haber Sırası

Akıllı Telefon Kameralarının ince ayarları nasıl yapılır?

Akıllı telefonlarla etkileyici fotoğraflar çekmenin püf noktalarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Akıllı telefon fotoğrafçılığı…

Akıllı Telefon Kameralarının ince ayarları nasıl yapılır?
24 Nisan 2015 - 0:30 'de eklendi ve 1126 kez görüntülendi.

Akıllı telefonların fotoğraf ayarlarına çözünürlüğe değinerek başlamak doğru olur. Sayısal bir görüntüdeki en küçük nokta olarak tanımlayabileceğimiz piksel miktarının en ve bok olarak çarpımına çözünürlük diyoruz. Ekranda izlediğimiz görüntünün ne kadar detaylı ve ne kadar net olduğunu belirleyen en önemli etmen de bu görüntünün çözünürlüğü. Günümüzdeki çözünürlüklere ait olan piksel sayısı oldukça yüksek olduğu için bunları kısaca MP – MegaPiksel olarak ifade ediyoruz. Standart bir telefonda bulabileceğiniz 5 MP çözünürlük, bu kamerayla çekim yaptığınızda, günümüzdeki standart bir fotoğraf makinesinin çözünürlüğü 2560×1920 piksel içeren bir fotoğrafa sahip olacağınızı söylüyor. Telefonlarımızda çekim yaparken yüksek çözünürlükleri tercih etmek iyi bir fotoğrafa giden önemli bir adım ancak kesinlikle tek başına yeterli değil.

Yüksek çözünürlük dışında akıllı telefon kameralarında kullanabileceğiniz bir çok ayar var. Bunlardan ortam aydınlığı ile ilgili ilk ayar, ISO değeri; ISO değeri artık birçok akıllı telefon kamerasında da mevcut. Kameranın sensörünü ışığa daha hassas hale getiren ISO ayarı sayesinde, karanlık ortamlarda daha aydınlık fotoğraflar elde edebilirsiniz. ISO değerinin yanı sıra beyaz dengesi ve kontrast ile görüntünün parlaklığını değiştirmek mümkün.

Akıllı telefon kameraları ayarların yanı sıra birçok çekim moduyla da donatılmış durumda. Kameranın enstantanesini yavaşlatabileceğiniz (ve bu sayede daha fazla ışık alan fotoğraflar çekebileceğiniz) hızlı çekim modları, doğa çekimi yapabileceğiniz manzara modu ve hatta otomatik gülümseme yakalayan modlar ve el titremesini gideren seçenekler, akıllı telefon kameralarıyla daha iyi çekim yapabileceğiniz ve tek tek kurcalanmayı hak eden ayarlardır. Bu ayarlardan en popüler olanı High Dynamic Range – HDR. Bu ayar aktif hale geldiğinde telefonunuz farklı ışık ayarlarında üç fotoğraf çekip bu üç fotoğrafın en doğal görünen kısımlarını birleştiriyor. HDR’ı iki şekilde kullanabilirsiniz; temel olarak HDR loş ortamlarda fotoğraf çekmek için iyi bir seçenek. HDR’ın ikinci kullanımı ise ters ışıkta kaybolan detayları ortaya çıkarmak için terci edilebilir.

Akıllı telefonunuzla profesyonel yakın fotoğrafı çekimi için bir çok popüler uygulama da mevcut. Bunlardan ilki Sony’nin ürettiği TimeShift Burst. Bu uygulama sayesinde akıllı telefon kameranız çok yüksek hızda ve saliselik aralıklarla tam altmış bir fotoğraf çekiyor. Altmış bir fotoğrafın otuzu tuşa basmanızdan birkaç saniye sonrasına bir tanesi de tam tuşa bastığınız ana ait görüntüyü donduruyor. Altmış bir fotoğraf arasındaki en iyi seçeneği tek dokunuşla belirleyip kaydedebiliyorsunuz.

Profesyonel çekim uygulamalarından bir diğer önerimiz de VSCO Cam. Instagram’ın yeni rakibi olarak ünlenen bu filtreleme programı ile fotoğrafların ışık ve tonlamasına profesyonel dokunuşlar yapabiliyorsunuz.

Kadraj ve kompozisyon

Temel fotoğrafçılık terimleri ve akılı telefon çekim ayarlarına hakim olduktan sonra yoğunlaşılması gereken konu hiç şüphesiz kadraj ve kompozisyon. Fotoğraf çekerken doğal ışığı arkamıza almak veya objeleri çerçeveye oranla ortalamak içgüdüsel olarak keşfedebileceğiniz kadrar ve kompozisyon tercihleri. Bu ikiliye göre daha az bilinen, ancak iyi fotoğraf elde etmek adına daha etkili sonuçlar üreten bir önemli kural ise üçler kuralı. Üçler kuralı, çekeceğimiz fotoğrafı enine ya da boyuna üç eşit parçaya bölme işlemine verilen ad. Bu kurala göre çekilmiş, ufuk çizgisine yönelmiş bir kumsal fotoğrafı hayal edin; Fotoğrafın alt kısmındaki 1/3’lük kısım kumlardan, ortasındaki 1/3’lük kısım denizden ve üstteki 1/3’lük parça da göyüzünden oluşmalı. Aynı kumsal örneğinden gidecek olursak; fotoğrafınızda vurgulamak istediğiniz öğe gökyüzüyse, fotoğrafınızın 2/3’ünü gökyüzüyle doldurabilirsiniz.

Amatör Aksesuarlarla Profesyonel Çekimler Yapmak

Akıllı telefonlarla profesyonel fotoğrafçılık için çok yüksek kaliteli aksesuarlar, lensler ve sabitleyiciler var. Anak profesyonel görünen fotoğraflar için bunlar olmazsa olmaz değil. Özçekimlerinizde kolunuz gözükmesin mi istiyorsunuz? Telefonunuzla birlikte gelen kulaklık aynı zamanda deklanşör gibi çalışarak uzaktan fotoğraf çekmenize imkan veriyor. Fotoğraf çekerken telefonunuzu sabitlemek mi istiyorsunuz? Kenarda köşede kalmış bir kartondan ya da eski bir kaset kılıfından yararlanabilirsiniz. Suya dayanıklık bir telefonunuz yok ama istediğiniz fotoğraf açısı cihazınızı suya sokmanızı mı gerektiriyor? Kulaklığınızı takarak uzaktan çekime hazır hale getirdiğiniz telefonunuzu bir kavanozla bir kaç santimetrelik suya dayanıklı bir telefona dönüştürebilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER