Haber Sırası

Alzheimer teşhisinde yeni yöntemler geliştiriliyor!

Alzheimer teşhisi nasıl konur? Alzheimer hastalığının belirtileri nelerdir? Alzheimer riski taşıyıp taşımadığınızı öğrenebileceğiniz bir test olsaydı bu testi yaptırır mıydınız? Uzmanlar yıllardır Alzheimer belirtileri başlamadan önce hastalık riskini tahmin edebilecek yöntemleri araştırıyor.

Alzheimer teşhisinde yeni yöntemler geliştiriliyor!
02 Mart 2016 - 0:33 'de eklendi ve 633 kez görüntülendi.

Alzheimer riski taşıyıp taşımadığınızı öğrenebileceğiniz bir test olsaydı bu testi yaptırır mıydınız? Uzmanlar yıllardır Alzheimer belirtileri başlamadan önce hastalık riskini tahmin edebilecek yöntemleri araştırıyor.

Alzheimer Derneği Bilim Girişimleri Müdürü Dean Hartley, “Gelecekte birinci basamak hekimlerin Alzheimer’ın erken evresinde bir kan testi, tükürük testi veya retinaya bakarak Alzheimer riski olup olmadığını görebileceğini” söylüyor. “Ancak şu anda böyle bir testin olmadığını ve bu konudaki araştırmaların devam ettiğini” sözlerine ekliyor.

Şimdilik Alzheimer teşhisi koyabilmek için bir takım genetik testler kullanılıyor. Bu testler APOE4 geni gibi Alzheimer riskinin bağlantılı olduğu genlerin varlığını araştırıyor. Ancak bu genetik testler de kesin olarak Alzheimer teşhisi koyamıyor. Yani APOE4 genine sahip olan herkesin Alzheimer riski taşıdığı ya da bu gene sahip olmayanların Alzheimer riski taşımadığı kesin olarak söylenemiyor. Eğer APOE4 genine sahipseniz, şimdilik yaşam tarzınızı değiştirmekten başka yapabileceğiniz bir şey yok.

Alzheimer teşhisi nasıl konur

Alzheimer teşhisi nasıl konur

Alzheimer Teşhisinde Yeni Yöntemler

Alzheimer teşhisi için PET (Pozitron Emisyon Tomografi) adı verilen ve beyinde beta amiloid plakların oluşumunu gösteren bir tarama testi üzerinde çalışılıyor. Beta amiloid plaklar (beyinde nöronların arasında oluşan protein depoları) Alzheimer için risk faktörü oluşturuyor ve geçmişte yalnızca kişi hayatını kaybettikten sonra yapılan otopsi sırasında görülüyordu. Çalışmalar sonlandığında beyindeki plak oluşumu kişi hayattayken görülebilecek.

FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi), bazı klinik deneylerde kullanılmak üzere ve demans hastalığının teşhisine yardımcı olmak için PET yöntemini onayladı. Ancak PET testi ile hastalığın gelişimini tahmin etmek henüz mümkün değil.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER