Haber Sırası

Apple Haritalar, Google Maps’i Dronelar ile vuracak!

Teknoloji devi Apple, Haritalar uygulamasını geliştirmek ve Google Haritalar ile rekabet edebilmek için drone kullanmayı planlıyor.

Apple Haritalar, Google Maps’i Dronelar ile vuracak!
01 Aralık 2016 - 22:16 'de eklendi ve 202 kez görüntülendi.

Bloomberg’te yer alan bir habere göre, Apple’ın Google Harilatar ile daha etkili şekilde rekabet edebilmesi için drone kullanmayı planladığı belirtiliyor. Haberde teknoloji devinin, droneları kritik caddeler üzerinde uçurarak anlık trafik bilgilerini elde etmek üzere bir ekip oluşturmayı planladığı ifade ediliyor. Apple’ın konuyla ilgili Federal Havacılık İdaresi’ne (FAA) dronelar ile fotoğraf, video ve diğer trafik verilerini çekmek üzere gerekli başvuru yaptığı da belirtiliyor.

Apple, Drone kullanımı ile iOS ve macOS cihazlarda çalışan Haritalar uygulamasında önemli iyileştirmeler yaparak, Google Haritalar ile daha etkin şekilde rekabet etmeyi planlıyor. Bloomberg’e göre, dronelar hem ABD’de hem de yurtdışındaki caddelerdeki verileri yakaladıktan sonra Apple’ın oluşturdu ekibe gönderebilecek ve bu bilgiler Apple Haritalar sunucularına yüklenecek. Böylece kullanıcılar daha yararlı ve en yeni verilere ulaşacak. Böylelikle Dronelar, Apple’ın envanterinde bulunana ve şu anda benzer şekilde veri toplama işi yapan minibüslerin yerini alacak.

Apple Haritalar, 2012 yılı itibariyle iOS’ta bulunan Google Haritalar’ın yerini aldı. Ancak Apple’ın işletim sistemiyle birlikte gelen uygulama, yanlış bilgi ve yetersiz yönlendirme talimatları nedeniyle sık sık eleştirildi. Eleştiriler üzerine Apple Haritalar için kullanıcılardan özür dileyen Apple CEO’su Tim Cook, kullanıcılara daha önce Apple’ın mobil işletim sistemiyle birlikte gelen Google Haritalar uygulamasını kullanmalarını önermişti. O zamandan beri Apple, uygulamanın doğruluğunu ve verilerini geliştirmeye yönelik adımlar attı ve uygulamaya trafik ile transit veriler dahil olmak üzere daha fazla bilgi ekledi. Tüm bunlara rağmen Apple Haritalar’ın, veri doğruluğu ve diğer temel özellikler açısından hala Google Haritalar’ın çok gerisinde olduğu düşünülüyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER