Haber Sırası

Araç kiralamada sürücüsüz dönem başlıyor

Uber adlı uygulamanın sürücüsüz araçlardan oluşan filosu ABD’de deneme sürüşlerine başladı.

Araç kiralamada sürücüsüz dönem başlıyor
23 Eylül 2016 - 23:16 'de eklendi ve 326 kez görüntülendi.

UBER adlı uygulamanın sürücüsüz araçlardan oluşan filosu ABD’de deneme sürüşlerine başladı.

Araç kiralamada sürücüsüz otomobil dönemi başlıyor. Teknoloji ve otomobil şirketleri trafiği, trafik tıkanıklığını ve en önemlisi de trafik kazalarını azaltmak için sürücüsüz araç teknolojisine yatırım yapmaya devam ediyor. İlk adım Google’ın yatırım yaptığı araç kiralama uygulaması Uber’den geldi. Sürücüsüz araçlardan oluşan bir filo, ABD’nin Pittsburgh kentinde deneme sürüşlerine başladı. Şirket yaptığı açıklamada deneme sürüşlerinde radar, lazer tarayıcılar ve kameralar ile donatılmış bir Ford Fusion’un kullanıldığını belirtti. Uber’in projesi Pittsburgh Carnegie Mellon Üniversitesi ile işbirliği içinde yürütülüyor.

uber-surucusuz-arac

Uber kullanıcısı 27 yaşındaki Taylor Polier, sürücüsüz araçlarda yolculuk yapan ilk kullanıcılardan biriydi. Polier bu deneyimden sonra uygulama hakkındaki düşüncelerini “Araç sanki sürekli iletişim halindeydi, çok hızlı bir şekilde hızlanıp yavaşlayabiliyordu. Uber’den normal bir araç kiralamaktan farksız olduğunu söyleyebilirim.” sözleriyle ifade etti.

Şu an sürücüsüz araçlar için en büyük problemin, trafikte seyreden diğer araçların sürücülerinin riskli davranışları olduğu ifade ediliyor.

Araç sürücüsüz ancak şu an için sürücü koltuğunda aracın hareketlerini ve güvenliğini izleyen bir mühendis oturuyor. Şirket yetkilileri 2 yıldır üzerinde çalışılan sürücüsüz filonun ne zaman hizmete gireceğini açıklamıyor. Güvenlik konusunda tüm endişelerin giderilmesinin ardından hizmetin başlayacağı belirtiliyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER