Haber Sırası

Aracına plaka takmayanlar yandı!

Aracının plakasını olması gereken yere takmayan ya da plakalığın dışında bir yerde bulunduranlara 92 TL para cezası kesilecek ve araç trafikten men edilecek.

Aracına plaka takmayanlar yandı!
31 Ekim 2016 - 21:12 'de eklendi ve 1208 kez görüntülendi.

Aracının plakasını olması gereken yere takmayan ya da plakalığın dışında bir yerde bulunduranlar yandı. Bundan böyle plakasını takmayanlara 92 TL para cezası kesilecek ve araç trafikten men edilecek.

Geçtiğimiz gün OHAL kapsamında Resmi Gazete’de yayınlanan kanun hükmünde kararname (KHK) ile pasaport ve ehliyet işlemleri Emniyet Genel Müdürlüğü’nden alınarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne devredilmesine karar verildi.

Yeni KHK’da araç ruhsat ve plakaları ile ilgili maddeler de yer aldı. Bu maddeler arasında en çok dikkat çeken ise aracının plakasını olması gereken yere takmayanlara uygulanacak ceza hakkındaydı. Buna göre araç plakasını takmayanlara 92 TL para cezası kesilecek ve araç bilgileri doğrulanıncaya kadar araç trafikten men edilecek.

Ayrıca araç ruhsatını aracın kullanımı boyunca yanında bulundurmayanlara da aynı para cezası ile men cezası uygulanacak belirtiliyor.

Bunların dışında araç plakası kanunlarda belirtilen ölçülere ve niteliklere uymayan sürücülere 412 TL para cezası kesilecek. Cezai işlemden sonra plakasını 7 gün içinde olması gereken hale getirmeyenlere 844 TL para cezası kesilecek ve plaka yönetmelikte belirtilene uygun hale getirilinceye kadar araç trafikten men edilecek.

Yeni yasaya göre sahte plaka kullandığı tespit edilen sürücülere trafikten men ve 5 bin TL, yönetmelikte belirtilen yerler dışında plaka basımı yapan ve dağıtanlara da 10 bin TL para cezası uygulanacak.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER