Haber Sırası

Artık saatler 1 saat geri alınmayacak!

Saatler geri alınacak mı? Kış saati uygulaması artık yok! Yeni saat uygulaması bu gece yürürlüğe giriyor. Artık saatler 1 saat geri alınmayacak ve yaz saati ile yılın 12 ayında devam edilecek.

Artık saatler 1 saat geri alınmayacak!
29 Ekim 2016 - 14:12 'de eklendi ve 514 kez görüntülendi.

Kış saati uygulaması artık yok! Sabit saat uygulaması bu gece yürürlüğe giriyor. Artık saatler 1 saat geri alınmayacak ve yaz saati ile yılın 12 ayında devam edilecek.

Kış saati uygulamasının kaldırılmasına yönelik çalışma yürüten hükümet bu değişikliği kanunlaştırdı. Uygulama 29 Ekim’i 30 Ekim’e bağlayan gece yürürlüğe girecek. Sabit saat uygulamasına göre saatler kışın 1 saat geri alınmayacak ve bütün yıl aynı şekilde kalacak. Önceki uygulamada Moskova ile aynı saat diliminde yer alan Türkiye, yeni saat uygulaması ile Dubai ile aynı saat diliminde olacak. Sabit zaman uygulaması gündelik hayatta birçok değişikliği de beraberinde getirecek.

Sabit saat uygulaması hayatımızda neleri değiştirecek?

– Kış aylarında mesai başlangıcının batı illerinde hava aydınlanmadan gerçekleşmesi bekleniyor. Yeni düzenlemeyle doğu illerinde mesai 8’de başlayacak, batıda ise bunun 9’a kadar sarkması olası.

– Şampiyonlar Ligi’nde nereyse bir marka haline gelen 21.45 maç saati tarih olacak. Avrupa kupalarında Türkiye’deki maçlar eskiye göre 1 saat erken, deplasman maçları 1 saat geç başlayacak.

– Uluslararası ticari ilişkilerde ve küresel borsalarda senkronda aksama yaşanması muhtemel. Örneğin Londra-İstanbul arasındaki saat farkı kışın 3’e çıktığından, Türkiye’deki bir işlem için son emir saati Londra saatiyle 14.40 olacak.

– Kıbrıs’ta Türk kesimi ile Rum kesimi arasında ilke kez saat farkı olacak. Gün içinde bir kesimden diğerine geçen insanların hangi saati esas alacağı belirsizliğini koruyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER