Haber Sırası

Bahar Ayı Alerji Ayı: Bahar Alerjisi ve Belirtileri

Bahar Alerjisi nasıl anlaşılır. Bahar Alerjisi Belirtileri nelerdir? Bahar alerjisi nasıl tedavi edilir? Polen alerjisi nasıl önlenir?

Bahar Ayı Alerji Ayı: Bahar Alerjisi ve Belirtileri
24 Nisan 2015 - 1:10 'de eklendi ve 763 kez görüntülendi.

Belki de yılın en güzel günlerindeyiz. Kasvetli kıştan çıkıp da açan çiçekleri, uçuşan böcekleri görünce tutamaz kendini insan… Daha fazla sosyalleşmek, daha fazla hareket etmek ister. Her şey güzel hoş da, o havada uçuşan minik polenler yok mu? Ya da bütün kış plazalarda soluduğumuz, bizlerde alerji yaratan “havasız” havalar. Doğanın güzelliğine dayanamayıp kendini kırlara, bayırlara vuran alerji hastaları, hayallere dalmak yerine aksırıp tıksırırken buluverir kendini.

Hani şu moda deyimiyle çağın hastalıklarından biri de alerji. Çağın hastalığı olmasının en büyük sebebi ise modern şehir yaşamının yarattığı sağlıksız ortamlar. Şehirde sağlıksız ortamın sonu yok. Trafik kaynaklı egzozun boğduğu caddeler, kirliliğin yarattığı is, kalabalık ve karmaşanın neden olduğu stres… Bu liste uzar gider. Söz konusu alerji olduğunda sağlıksız ortam liste sıralamasında bir numarada yer alan mekan elbette plazalar. Hani şu ucu neredeyse bulutlara ulaşan, her gün bir yenisi dikilen gökdelenlerin sadece içinde çalışanlara değil şehir popülasyonunun büyük çoğunluğunda alerji yarattığı malum. Bizim bahsettiğimiz ise bu değil. Yazımıza başlığını veren konu, camları açılmayan ve havalandırmanın sadece klimalarla sağlandığı plazalardaki sağlıksız havayı soluyan insanlarda gittikçe yayılan alerji hastalıkları.

Alerjinin tek sebebi elbette plazalar değil. Ancak son yıllarda özellikle şehir hayatında artışının sebebi olduğu uzmanlar tarafından da doğrulanıyor. Çünkü plazalardaki merkezi ısıtma, soğutma, nemlendirme, kuru ve ıslak sistem fotokopi makineleri, bilgisayarlar, bina yapı malzemeleri, mobilyalar, halı-kilim alerjiye sebep oluyor.

Anadolu Sağlık Merkezi’nden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Sönmez Duman alerjiyi, genetik yatkınlığı olan bazı kişilerde allerjen olarak adlandırılan normalde zararsız olan madde ya da maddelere karşı vücudun aşırı bir savunma tepkisi olarak açıklıyor. Son yıllarda allerjik hastalıkların sıklığında giderek artış olduğu gözlendiğini belirtilen Dr. Duman şöyle devam ediyor:

“Alerji, allerjik hastalıklara genetik yatkınlık ve çevresel etkenlerin bir arada bulunması ile gelişen kronik hastalıklardır. Bu nedenle insandan insana bulaşmazlar ve taşınmazlar. Ailesel yakınlık için en önemli gösterge allerjik hastalığa sahip olan anne-babanın çocuklarına alerjik hastalığın normal toplumdaki çocuklara göre daha yüksek sıklıkta görülmesidir. Örneğin genel olarak bir toplumdaki alerjik hastalık sıklığı ve riski toplam olarak (alerjik astım, saman nezlesi…) ortalama yüzde 20 olarak gözlenirken, alerjik hastalığa sahip olan çocuğun riski yüzde 45’e, eğer hem anne hem de baba allerjik hastalığa sahipse bu oran yüzde 70’e çıkar.”

Konuyla ilgili yapılan araştırmalar alerjinin, kentlerde yaşayan insanlarda kırsalda yaşayanlara göre daha çok görüldüğünü ortaya koyuyor. Bunun sebebinin kırsal kesimde daha az hijyenik ortamlarda yaşamanın bağışıklık sistemini alerji değil de koruyucu yönde farklılaştırılması düşünülüyor.

Allerjenlerin nasıl bulaştığına gelince… Allerjenler vücuda solunum yolunda, besin ve ilaçlar sebebiyle ağız yoluyla, ciltten veya mukozadan temas ya da enjeksiyon yoluyla girebiliyor.

Bahar Alerjisi Belirtileri

Alerjinin belirtileri ise hapşırma, burun akıntısı ve kaşıntısı, gözlerde yanma, sulanmayla başlayan nefes darlığı, hırıltılı nefes alıp verme, egzamaya kadar gidiyor. Belirtiler yaş gruplarına göre değişiklik gösteriyor. Belirtiler yıl boyunca (toz akarları ya da gıda gibi allerjenlere karşı) ya da mevsime göre (örneğin polen kaynaklı) olarak ortaya çıkabiliyor. Ayrıca dünyanın farklı yerlerinde, farklı allerjenler yaygın olduğundan alerji belirtileri de kişinin yaşadığı bölgeye, doğal yapısına göre değişebiliyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER