Haber Sırası

Baharın ilk günü Nevruz Bayramı (21 Mart)

Baharın ilk günü olan Nevruz Bayramı, Türkiye’de birçok kesim tarafından Kürtlere özel bir adet olarak düşünülüyor. Ancak bu tamamen yanlış bir düşünce. Çünkü baharın gelişi dünyanın her yerinde bayramlar ve festivallerle kutlanan bir gündür. Türkiye’de bu bayramın adı Nevruz ya da Bahar Bayramı olarak yerleşmiştir.

Baharın ilk günü Nevruz Bayramı (21 Mart)
21 Mart 2016 - 1:10 'de eklendi ve 840 kez görüntülendi.

Baharın ilk günü olan Nevruz Bayramı, Türkiye’de birçok kesim tarafından Kürtlere özel bir adet olarak düşünülüyor. Ancak bu tamamen yanlış bir düşünce. Çünkü baharın gelişi dünyanın her yerinde bayramlar ve festivallerle kutlanan bir gündür. Türkiye’de bu bayramın adı Nevruz ya da Bahar Bayramı olarak yerleşmiştir. Nevruz Bayramı son yıllarda akla mantığa sığmayan bir düşünenin ürünü olarak terör örgütü PKK ile bağdaştırılmaktadır. Türk insanının bu bayrama sahip çıkmamasını fırsat bilen bu hain terör örgütü, Kürt vatandaşlarımızın saflığından yararlanıp onları kullanarak her 21 Mart günü çeşitli illegal etkinlikler organize etmektedir. Bu nedenle bu ülkede yaşayan ve bu ülkenin ekmeğini yiyen Türk ve Kürt vatandaşlarımızın, tek amacı bizi birbirimize düşürmek ve bu kaostan beslenmek olan eli kanlı terör örgütü PKK’ya hiçbir şekilde fırsat vermemesi gerekiyor.

Nevruz (Bahar Bayramı) Tarihçesi

Baharın ilk günü olan 21 Mart, Anadolu’da tarihi çok eski dönemlere dayanan Nevruz Bayramı ile kutlanıyor. Baharın ilk günü yalnızca Türkiye’de değil, dünyanın her bölgesinde farklı isimlerle kutlanıyor. Hayatı olumsuz etkileyen kış mevsiminin sona ermesi, güneşin doğayı ve insanlığı yeniden ısıtmaya başlaması, tabiatın yeniden canlanmaya başlaması 21 Mart tarihinden itibaren gerçekleşmeye başlıyor. İnsanlığa mal olmuş her bayram gibi Nevruz’un da tarihi bir geçmişi vardır. Gelin Bahar Bayramı olarak da bilinen Nevruz Bayramı’ın tarihçesine birlik göz atalım.

Bahar Bayramı nedir

Nevruz Bayramı nereden gelmektedir, ilk ne zaman kutlanmıştır?

Nevruz Bayramı Anadolu’da yaşayan Türk ve Kürt halkları başta olmak üzere Orta Asya’da yaşayan Afganlar, Azeriler, Arnavutlar, Gürcüler, Kazaklar, Kırgızlar, Özbekler, Tacikler, Zazalar ve Türkmenler tarafından benzer adlarla kutlanmaktadır. Örneğin Azerbaycan’da Novruz, Kazakistan’da Nawrız, Türkmenista’dan ise Nowruz adlarıyla kutlanmaktadır.

Nevruz’un yazılı tarihine baktığımızda, en eski olarak 2. Yüzyıl’da Pers kaynaklarında yer aldığını görüyoruz. Bazı bölgelerde 22 Mart ve 23 Mart tarihlerinde de kutlanmakta, aynı zamanda kutsal gün olarak görüldüğü için tatil olmaktadır. Her millet Nevruz bayramını geçmişlerindeki önemli tarihsel olaylarla bağdaştırmaktadır. Örneğin Anadolu ve Orta Asya Türkleri, Nevruz’un Göktürklerin Ergenekon’dan çıkışı anlamıyla ve baharın gelişi olarak kutlarken, Kürtler ise mitolojilerindeki Demirci Kawa Efsanesi’ne dayandırır.

Dünya’da Nevruz Bayramı!

2010’da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 3000 yıldan beri kutlanmakta olan Pers kökenli bu şenliği, Dünya Nevruz Bayramı ilan etmiştir. 28 Eylül – 2 Ekim 2009 arasında Abu Dhabi’de hükümetler arası toplanan Birleşmiş Milletler Manevi Kültür Mirası Koruma Kurulu, nevruzu Dünya Manevi Kültür Mirası Listesi ‘ne dahil etmiştir. 2010’dan başlayarak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 21 Mart’ı “Dünya Nevruz Bayramı” olarak kabul etmektedir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER