Haber Sırası

Bakanlık kıdem tazminatı konusunda anket yaptırdı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kıdem tazminatı sistemiyle ilgili sonuçları basına da yansıyan bir anket yaptırdı.

Bakanlık kıdem tazminatı konusunda anket yaptırdı
21 Eylül 2016 - 20:37 'de eklendi ve 328 kez görüntülendi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kıdem tazminatı sistemiyle ilgili sonuçları basına da yansıyan bir anket yaptırdı. Bakanlığın yaptırdığı anketin sonucuna göre, mevcut sistemden ne iş veren ne de işçi memnun. 81 ilde 1600 işçi ve 1000 iş verenle yapılan görüşmeler sonucunda, işverenlerin yüzde 77.6’sı, işçilerinse yüzde 54.1’i mevcut kıdem tazminatı sisteminden memnun değil.

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç, bakanlığın yaptırdığı anket ile ilgili görüşlerini belirtti. “Öncelikle 1600 işçinin tüm işçileri tespit edip etmediğini anlamak için ankette kullanılan örnekle metoduna bakmak gerekir” diyen Kılıç, daha önce kıdem tazminatı ile ilgili bakanlığın yaptığı başka bir ankette de benzer bir sonucun ortaya çıktığını ve bakanlığın bu konudaki memnuniyetsizliği ortaya koymaya çalıştığını belirtti. Bakanlığının bu anketleri yaptırmasının amacının Kıdem Tazminatı Fonu‘na geçiş yapmak olduğunu vurgulayan Kılıç, “bu çalışmalar kıdem tazminatı fonunun alt yapısını oluşturmak için yapılıyor, kıdem tazminatı fonu gelecek.” dedi.

“Bakanlığın yaptırdığı çalışmalar yanında işçi ve işveren temsilcilerinin herhangi bir çalışma yapmadığını, başta TÜRK-İŞ olmak üzere diğer konfederasyonlar ve TİSK gibi işveren temsilcilerinin kıdem tazminatı konusunda herhangi bir çalışma başlatmadığını” belirten Prof. Dr. Cem Kılıç, “Kıdem tazminatı fonunun, bireysel emeklilik sistemine benzer bir sistem olacağını” söyledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER