Haber Sırası

Baklagillerin faydaları saymakla bitmiyor!

Yemek sofralarının vazgeçilmez besinlerinden olan baklagillerin faydaları saymakla bitmiyor. Kuru fasulye, nohut, barbunya, mercimek, bakla, börülce, maş fasulyesinin faydaları haberimizde.

Baklagillerin faydaları saymakla bitmiyor!
15 Ocak 2016 - 14:27 'de eklendi ve 681 kez görüntülendi.

Yemek sofralarının vazgeçilmez besinlerinden olan baklagillerin faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle vejetaryen beslenenlerin tercih ettiği, ancak herkesin tüketmesi gereken gıdalardan olan baklagillerin kalp hastalıklarını önlemeden kan şekerinin düşürülmesine, bağışıklık sistemini güçlendirmeden kolesterolü düşürmeye kadar birçok faydası bulunuyor.

İşte en çok tüketilen baklagiller ve faydaları!

MAŞ FASÜLYESİ

Kolesterolü düşürücü etkisi vardır. Kalp ve damar hastalıklarının oluşmasını azaltmada büyük rol oynar, saç ve tırnakların güçlenmesini sağlar. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. 1 porsiyon maş fasulyesi yaklaşık olarak 14 gram protein, 15 gram lif ve 19 gram yağ içerir.

NOHUT

İç Anadolu, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde daha çok yetiştirilen nohut bol miktarda nişasta ve protein içerir. Bağırsakları yumuşatır, zihinsel yorgunluğu giderir, vücutta fazla su toplanmasını engeller ve iştah açar. 1 su bardağı nohut yaklaşık 15 gram protein, 13 gram lif ve 18 gram yağ içerir.

BAKLA

Yurdumuzun her yerinde tarımı yapılır. Bedenin kötü kolesterol düzeyini düşürür, hazmı kolaylaştırır, kan şekerini düzene sokar ve böbre ağrılarını hafifletir. 1 su bardağı bakla 13 gram protein, 14 gram lif ve 1,2 gram yağ içermektedir.

BEZELYE

Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilmektedir. Taze olarak tüketilmesinin yanı sıra kuru bezelyeden un elde edilmekte ve çorbalar için kullanılmaktadır. Ürik asit yönünden zengin bir besin olmaı nedeniyle dikkat edilmelidir. Kalp ve damar hastalıklarında koruyucudur. Uyku düzeninin sağlanmasına yardım eder, kasların gelişmesine ve yenilenmesine yardımcı olur. Kan şekerideki dalgalanmaları düzene sokar. 1 su bardağı bezelye 23 gram protein, 17 gram lif v 1 gram yağ içerir.

BÖRÜLCE

Ege ve Akdeniz bölgesinde tarımı yapılmaktadır. Çok iyi bir postasyum kaynağıdır. İçerdiği C vitamini demir emilimini kolaylaştırır ve çinko ile de bağışıklıs sistmeminin iyi çalışmasını sağlar. 1 su bardağı börülce, 14 gram protein ve 11 gram lif 1,5 gram yağ içerir.

BARBUNYA

Anavatanı Orta Amerika olan barbunya, demir yönünden zengindir. Glisemik yükünün düşük olmasından dolayı kan şekerinin yavaş bir şekilde yükselmesini sağlar. Uzun süre tok tutar, kolon kanserine karşı koruyucu etkiye sahiptir. 1 su bardağı barbunya 9 gram protein, 6 gram lif ve 0.5 gram yağ içerir.

KURU FASULYE

Diyabetin kontrolünde yardımcıdır ve kalsiyum yönünden zengin olması nedenilye kemikler için yararlıdır. Metabolizmayı uyarıcı etkisi vardır ve pankreas bezinin sağlıklı çalışmasını sağlar. 1 su bardağı kuru fasulye, 4 gram protein, 2 gram lif ve 4 gram yağ içerir.

MERCİMEK

Ülkemizde en fazla yetiştiriciliği olan üründür. Dünyada mercimek üretiminin büyük bir kısmı Türkiye, Kanada ve Hindistan tarafından yapılmaktadır. Kalp krizi riskini azaltır, kan şekeri seviyesini düzenler ve hazımsızlık sorunlarına iyi gelir. 1 su bardağı mercimek, 24 gram protein, 11 gram lif ve 1 gram yağ içerir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER