Haber Sırası

Başkanlık Oylamasının Meclisteki İlk Sonuçları 15 Fire !

Anayasa oylaması mecliste görüşülmesi için yapılan oylama sonuçlandı. 450 millet vekilinin 338 i evet oyu kullanarak Anayasa maddelerinin mecliste görüşülmesinin önü açılmış oldu. Bu oylamada 15 fire veren AKP-MHP ittifakı ilerleyen günlerde sorun çıkmaması için hamle yapması bekleniyor.

Başkanlık Oylamasının Meclisteki İlk Sonuçları 15 Fire !
10 Ocak 2017 - 16:52 'de eklendi ve 274 kez görüntülendi.

Başkanlık oylaması için meclise götürülen anayasa teklifi kabul edildi. Artık mecliste görüşülmeye başlayacak değişiklikle yeni döneme girildi.

Türkiyenin yönetim sistemini değiştirecek olan Doları durdurup, Terörü bitirecek, Eğitim sistemini düzeltip enflasyonu düşürecek, gelir adaletsizliğini eşitleyip kadın cinayetlerini önleyecek başkanlık sistemi bugün mecliste ilk oylamasına çıktı.

AKP ve MHP tarfında oluşturulan anayasa metninin düzenlenmesine ilişkin ilk seçim bugün TMMM de yapıldı. Yapılan anayasa oylaması ile birlikte AKP ve MHP’nin başkanlık sistemini içeren anayasa düzenlemesine ilişkin görüşmelere geçilmesi için ilk oylama yapıldı. Anayasa oylamasına 480 milletvekili katıldı. 338 oyla 330 sınırının üstünde kabul çıkarken, CHP ve HDP li vekiller  134 ret , toplamda ise 2 çekimser, 5 boş ve 1 geçersiz oy kullanıldı. Oylama sonucunda evet oyları 338 olarak açıklandı. AKP ve MHP’nin toplam oylarında 15 fire var.

Anayasa Oylamasında Bundan Sonraki Süreç Ne Olacak ?

Bu oylama maddelerin sunulması için yapıldı bundan sonraki süreçte ise maddeler tek tek Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşülecek. Çok zorlu günlerin yaşanmasına vesile olacak bu görüşmelerde tansiyonun yükselmesine kesin gözü ile bakılıyor.

Yeni anayasa görüşmeleri TBMM de ilk kez yapılacak ve görüşmeler basına kapalı ve gizli gerçekleştiriliyor. Her maddenin tek tek oylanarak kabul edileceği genel kurul görüşmelerinde Oylamanın ise gizli olması gerekirken AKP li millet vekilleri açık oylama yaparak fireler için önlem almış oldular. CHP ise bu tür açık oylamanın anayasaya aykırı olduğunu belirterek itiraz ettiler.Anayasa maddelerinin kabul edilmesi için kabul edilmesi için 330 oya ulaşılması gerekiyor.

Genel kurul görüşmelerinin CHP ve HDP’lilerin tüm süreleri kullandığı varsayımı yapıldığında .2 hafta içinde meclise sunulması bekleniyor. Genel Kurul görüşmelerinin Türkiye Büyük Millet Meclisinde  23 Ocak gününe dek bitirilmesi hedefleniyor.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER