Haber Sırası

Bitter Çikolatanın sağlığa faydaları saymakla bitmiyor!

Sağlığa faydaları saymakla bitmeyen bitter çikolata ile ilgili tüm detaylar haberimizde. Bitter çikolatayı her gün neden tüketmeniz gerektiğini anlatan haberimizi okuyun.

Bitter Çikolatanın sağlığa faydaları saymakla bitmiyor!
26 Kasım 2015 - 23:17 'de eklendi ve 892 kez görüntülendi.

Yapılan bir çok araştırma çikolatanın içindeki kakaonun sağlığa yararlı bir besin maddesi olduğunu kanıtlanmıştır. Bu haberimizde çikolatanın sağlık üzerindeki etkilerine değineceğiz. Yazıyı okuduktan sonra daha çok bitter çikolata yemeye başlayabilirsiniz.

Konuyla ilgili bir anket yapılsa, eminim ki ankete katılanların %90’ından fazlası çikolatayı sevdiğini söyleyecektir. Zira kaliteli olduğu takdirde yemeye doyum olmayan bir besin maddesidir çikolata. Tabii yemeye doyum olmadığı ve aşırı tüketildiği zaman vücuda yol, su, elektrik olarak da geri dönmektedir. Çikolatayı özetleyen ve çok hoşuma giden bir söz okumuştum; “50 kuruşluk çikolatanın verdiği mutluluğu veremeyen insanlarlar var”. Evet çikolata gerçekten insanı mutlu ediyor. Zira çikolata yediğiniz zaman vücudunuz, mutluluk hormonu olarak da bilinen endorfin salgılamaya başlıyor. Demek ki çikolatanın sağlığa -hem de çok az şeyin etki edebildiği ruh sağlığına- çok önemli bir faydası var. Bunu bir kenara koyalım ve çikolatanın fiziksel sağlımıza olan faydalarına göz atmaya başlayalım.

İşin Sırrı Kakaoda!

Çikolatanın ham maddesi olan kakao, kakao çekirdeklerinden üretilen bir besin maddesidir. Çikolatanın sağlığa faydaları, aslında kakaonun sağlığa faydalarıdır. Yani çikolata yapımında kakao haricinde kullanılan süt, şeker ve nişasta gibi maddelerin sağlığa pek faydası olduğu söylenemez. Durum böyle olunca çikolatanın sağlığa faydalı olabilmesi için diğer maddelerin minimum, kakaonun ise maksimum seviyede olması gerekiyor. Kakao her diyet programında bulunan veya bulunması gereken flavonoid antikoksidanlar içermektedir. Flavonoidler her sebze ve meyvelerde bulunan ve onlara renklerini veren maddelerdir. Vücuttaki hücrelerin ölmesini engelleyerek genel sağlık düzeyine oldukça olumlu etki ederler. Ayrıca yaşlanmayı engelleyici ve hastalıklara karşı korucuyu etkileri de azımsanmayacak derecededir. Bu konuda yapılan çalışmalar bol flavonoid tüketmenin vücudu akciğer kanserine karşı koruduğunu göstermiştir. Evet, çikolata doğru tüketildiğinde bir kanser savaşçısıdır!

Bitter Çikolatanın Sağlığa Faydaları

Kalp Sağlığı

İsveç’te 31.000 kadın üzerinde yapılan ve 9 yıl süren bir araştırma, her gün 1 ya da 2 parça bitter çikolata yiyenlerin, yemeyenlere göre kalp hastalıklarına yakalanma riskini 3 kat azalttığını ortaya çıkartmıştır.

Kilo Verme

Kopenhag Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada bitter çikolatanın tatlı, tuzlu ve yağlı gıdaları tüketme isteğini azalttığı ve bu sayede kilo vermek için uygulanan beslenme programına dahil edildiği takdirde diyete yardımcı olduğu tespit edilmiştir.

Mutlu Çocuklar

Tamamlanan başka bir araştırmada ise, hamileliği süresince düzenli olarak bitter çikolata tüketen anne adaylarının çocuklarının daha mutlu ve daha güler yüzlü olduğunu ortaya koymuştur.

Vücuda Faydaları

Bitter çikolata, yüksek tansiyonu düşürmesi ve vücuda yararlı bakterilerin üretimine yardımcı olmasının yanında, vücuttaki demir seviyesini yükselterek, başta anemi olmak üzere demir eksikliğinden kaynaklanan hastalıklara karşı koruyucudur.

Özetlemek gerekirse; dünyadaki tüm tatlı tutkunlarının favorisi olan çikolata, bilinçli tüketildiği takdirde adeta bir süper gıda olabilir. Çikolata tercihi yaparken içerdiği şeker, yağ ve kalori miktarını mutlaka göz önünde bulundurun. Neredeyse tüm diyetlerde beslenme programına eklenen ara öğünlerde, bitter çikolata tüketebilirsiniz. Tabii tüketeceğiniz bitter çikolatanın diyetinizdeki toplam kalori miktarını artırmadığına dikkat ederek…

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER