Haber Sırası

Çalışanlar için bireysel emeklilikte zorunlu katılım kimleri kapsıyor?

Kamu ve özel sektörde çalışan 45 yaşın altındaki çalışanlar için zorunlu bireysel emeklilik sistemi 1 Ocak 2017’de başlıyor. İşte çalışanlar için zorunlu BES hakkında merak edilenler.

Çalışanlar için bireysel emeklilikte zorunlu katılım kimleri kapsıyor?
16 Kasım 2016 - 18:38 'de eklendi ve 237 kez görüntülendi.

Ekonomik tasarruf tedbirleri çerçevesinde hazırlanan ve 45 yaşın altındaki kamu ve özel sektör çalışanlarının zorunlu bireysel emeklilik üyesi yapılmasına dair kanun, geçtiğimiz aylarda resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu kapsamda 1 Ocak 2017’den itibaren 45 yaşın altındaki çalışanlar, iş verenleri tarafından BES üyesi yapılacak. Zorunlu bireysel emeklilik sisteminin ayrıntıları haberimizde.

01.01.1972 sonrasında doğanlar yani 45 yaşını tamamlamamış olanlar. Bireysel emeklilik her ne kadar zorunlu olsa da katılımcının cayma hakkı bulunuyor. Cayma hakkı katılımın gerçekleştiği tarihten itibaren ikinci ayın sonuna kadar kullanılabilir. Çalışanların cayma hakkını kullanabilmesi için işveren “ben bu sistemde kalmak istemiyorum” şeklinde dilekçe vermesi gerekiyor.

Uzmanlar çalışanlar için bireysel emeklilik her ne kadar zorunlu olsa da, katılımcıların memnun olacağını değerlendiriyor. Bu memnuniyetin en önemli nedeni olaraksa, bireysel emeklilik katılımcılarına devletin vereceği ek katkılar gösteriliyor.

Zorunlu bireysel emeklilik katkı payı asgari ücretle çalışanlardan da kesilecek. Sisteme gelir düzeyine göre 50 liradan başlayan katılım payı ile giriş yapılabilecek.

Hali hazırda bireysel emeklilik üyeliği olanlar da zorunlu bireysel emeklilik sistemine giriş yapmak zorunda.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER