Haber Sırası

Çoklu üniversite sınavı dönemi geliyor!

Üniversiteye giriş sistemi değiştiriliyor! Yeni sistemde YGS ve LYS tek seferde değil birden fazla kez yapılacak. Amaç öğrencilerin sınav stresi yaşamasını azaltmak. İşte ayrıntılar…

Çoklu üniversite sınavı dönemi geliyor!
02 Kasım 2016 - 16:24 'de eklendi ve 543 kez görüntülendi.

Üniversiteye girişte çoklu YGS ve LYS dönemi geliyor!

Üniversiteye girişte TEOG benzeri çoklu sınava geçiş için gerekli hazırlıklar 2017 sonuna kadar tamamlanacak. Hükümetin 2017 programına göre, öğrencilerin üzerindeki sınav baskını azaltmak için yüksek öğretime geçiş sınavlarının yılda bir kereden fazla yapılabilmesine yönelik teknik alt yapı çalışmaları yapılacak.

Yeni sistemin uygulama tarihi ise henüz kesinleşmedi. Program, eğitimde 2017 sonuna kadar yapılacak değişikliklerin yol haritasını da belirliyor. Buna göre okullar ve öğretmenler için performans değerlendirme sistemi oluşturulacak. Deneyimli öğretmenlerin dezavantajlı bölgelerde görev yapmalarını özendirecek yeni bir ücret modeli geliştirilecek. Her kademede tekli eğitime geçilmesi için fiziki alt yapı olanakları arttırılacak. 4-5 yaş grubunda yüzde 49.3 olan okul öncesi eğitime katılım oranının yüzde 100’e çıkarılması için imkanları kısıtlı ailelere çocuk başına destek verilecek. Devamsızlık ve terk oranlarının düşürülmesi için öğrencilerin risk durumları analiz edilerek çözüm üretilecek. Ortaokuldan önce hazırlık sınıfı uygulamasına geçilecek ve müfredat ilkokuldan itibaren yabancı dil derslerine ağırlık verilecek şekilde güncellenecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER