Haber Sırası

Daha Büyük Daha Görkemli: GTA 5

GTA 5 Karakterleri ve Özellikleri, GTA 5 Aktiviteleri, GTA 5 nasıl oynanır, GTA 5’da neler yapılır?

Daha Büyük Daha Görkemli: GTA 5
18 Mayıs 2015 - 16:53 'de eklendi ve 902 kez görüntülendi.

1997 yılında DMA Design adında küçük bir İngiliz şirketinin çıkardığı Grand Theft Auto ya da bilinen kısaltmasıyla GTA, tek bir kamera açısına sahip, karakter seslendirmelerinden yoksun, basit grafikli bir bilgisayar oyunuydu. Görünümü pek de cafcaflı olmayan bu oyun, bizi suç dünyasının içine çekiyor ve adalet terazisinin negatif kefesinde bize rol biçiyordu. Oyunda suç dünyasına ait neler yapamıyorduk ki? Banka soygunu, oto hırsızlığı, güvenlik güçlerine mukavemet… Şehirde çaldığınız arabayla dolaşıp polislere enselenmeden sürat limitlerini aşma… İşlediğimiz suçları abartıp şehirde sokağa çıkma yasağı anons edilmesini sağlayıp ordu ve tanklarıyla mücadele etme… Hepsi tek bir CD’nin yarısı boyutundaki bu basit oyuna sığdırılmıştı. Aradan geçen uzun yıllar ilk oyun ve Grand Theft Auto 5 arasındaki farkı acımasızca ortaya koyuyor belki, ama değişmeyen ve daha görkemli GTA 5, bu kez adalet terazisinin her iki yanından, aynı eğlenceyi ekranlarımıza taşımayı ustalıkla başarıyor.

GTA 5, devasa bir oyun. Şehir içi yolların yanı sıra, keşfedilmeyi bekleyen tepeler, vadiler, patikalar ve tabii okyanus da oyun haritasının bir parçası. Los Angeles’tan esinlenerek oyun aktarılan Los Santos ve Blaine County bölgeleri cansız ve iki boyutlu dünyalar da değil üstelik. Şehirde yaşayan karakterler, onların genellik suç sünyasına ait hikayeleri ve motivasyonları, oyundaki bu şehirlere can vererek üçüncü bir boyut katıyor atmosfere. Oyunu devasa hale getiren de işte bu karakter çeşitliliği ve coğrafi genişlik.

GTA 5 Karakterleri ve Özellikleri

GTA serisinde ilk kez birden fazla karakteri yönetiyoruz. Bu karakterler Franklin, Michael ve Trevor. Oyunun başında sempatik gelmeyen tekdüze tiplemeler gibi görünen bu üçlü, diğer tüm derinliklik karakterlerde olduğu gibi onlarla zaman harcadıkça gerçek yüzlerini gösteriyor ve bu üçüyle vakit geçirmek bir keyif halini alıyor. Oyunda uzmanlaştıkça görevler esnasında karakterler arasında tek tuşla geçiş yapabiliyorsunuz. Franklin, Michael ve Trevor oldukça farklı karakterler. Oyunun ağır ağabeyi Michael, silahlı bir mücadele sırasında zamanı yavaşlatabiliyor. Franklin ile peşinizdeki polis araçlarından kaçmak, yüksek hızdayken yapamayacağınız dönüşleri bu karakterin özel yeteneği sayesinde yapabildiğiniz için çok daha kolay. Oyundaki üçlüden en ilginci Trevor’ın özel yeteneği de kendi gibi enteresan. Trevor’ın özel yeteneği aktif hale geldiğinde etrafı kırmızı görmeye başlıyor, daha az zarar görüyor ve düşmanlara yakın dövüşte daha fazla zarar vermeye başlıyor.

Karakterlere ait kişisel yeteneklerin yanı sıra yeni özellikler de kazandırılabiliyor bu üçlüye. Karakterlere uçuş dersi aldırarak helikopter ve pervaneli uçak kullanabilir, düzenlik aralıklarla bisiklet sürdürerek dayanıklılıklarını geliştirebilirsiniz. Bu özellikleri farklı karakterlere, değişik kombinasyonlarla kazandırmak oyun deneyiminizi de güçlendiriyor; yakın dövüşte etkili olan Trevor’a bisiklet, yüzme ve koşu yaptırırsanız Trevor daha zor yoruluyor. Aynı şekilde Franklin’e silah eğitimi yaptırdığınızda araçlarla kaçarken silahlı çatışmalara girebilmek mümkün oluyor.

GTA 5 Aktiviteleri

Oyun bu üç karakteri geliştirip onlarla şehir çevresinde suçlar işlemekten ibaret değil elbette. 265 milyon dolarlık bütçesiyle birçok Hollywood filminden daha yüksek bir maliyetle dört senede üretilen GTA 5, saymakla bitmeyecek kadar aktiviteyle dolu. Franklin ile ekstrem sporlar yapabiliyorsunuz. Travis’i yönlendirdiğinizde Travis’in arkadaşı Cletus ile mutlaka geyik avına çıkın. Şehrin farklı noktalarında ev satın alın, kahve dükkanları açın ve mülklerinizi korumak için mini oyunlar oynayın. Oyundaki en ilginç aktivite ise borsada hisse senetleri alıp satmak. Zırhlı banka araçlarını soyarak kısa yoldan zengin olmak bile mini bir oyun olarak eklenmiş GTA 5’e.

Yapımcı Rockstar, önceki oyunlardaki oyun kaybetmeyi zorlaştıran “eve dönüş” klasiğini de kaldırmış; artık oyun istenilen her lokasyonda ve zamanda kaydedilebiliyor. Buna ek olarak da görevler sırasındaki otomatik kayıt alanları, serinin önceki oyunlarında bulunan aşırı zorluğu da bir nebze olsun hafifletmiş. Oyundaki almışt dokuz ana hikaye görevini, sayısız ambulans, polis ve itfaiye yan görevlerini, oyun içi spor aktivitelerini, kazanabilecek madalya ve kupaları tamamlamak için en az altmış saatlik bir oyun süresi gerekiyor. Buna bir de düzenli olarak yeni içerik eklenen çok oyunculu mod eklenince GTA 5, uzun süre sıkılmadan vakit geçirebileceğiniz bir oyun olmuş.

İlk kez Playstation 3 ve Xbox 360 için çıkan, geçtiğimiz aylarda da Playstation 4 ve Xbox One’a yenilenmiş versiyonu ile görücüye çıkan GTA 5, 4K çözünürlüklü ve daha da gelişmiş grafikleri ile şimdi PC platformu için de raflardaki yerini alıyor. Bir oyundan beklediğiniz her şey, daha büyük ve daha görkemli bir GTA ile, GTA 5‘de sizleri bekliyor. İyi oyunlar!

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER