Haber Sırası

Dolar fiyatı 3.50 TL olacak mı piyasalar endişeli!

2017 dolar tahmini yapan ekonomi uzmanları piyasalardaki endişeli bekleyişi de gözler önüne seriyor. 2017’de dolar fiyatının 3.50 TL seviyesini görebileceği belirtiliyor.

Dolar fiyatı 3.50 TL olacak mı piyasalar endişeli!
18 Kasım 2016 - 11:15 'de eklendi ve 444 kez görüntülendi.

Son dönemlerde iç ve dış dinamikler nedeniyle Dolar fiyatı her geçen gün yükselmeye devam ediyor. Haberimizi hazırlarken Dolar fiyatı tarihi zirvesini görerek 3.39 TL’ye yükseldi. 2017 dolar tahmini yapan ekonomi uzmanları piyasalardaki endişeli bekleyişi gözler önüne seriyor. 2017’de dolar fiyatının 3.50 TL seviyesini görebileceği belirtiliyor. Londra merkezli ekonomik araştırma ve danışmanlık kurumu Capital Economics’ten ekonomist William Jackson, siyasi kaygılar, cari açık ve ABD Merkez Bankası FED’in faiz artırımı beklentileri nedeniyle, 2017’de dolar fiyatının 3.50 TL seviyesine ulaşabileceğini söyledi.

Geçtiğimiz cuma günü yayınlanan yazısında Türk lirasına dair beklentilerini kaleme alan Jackson, “Giderek yükselen siyasi kaygılar, genişleyen cari açık ve ABD Merkez Bankası FED’in beklenenden daha fazla faiz artırımına gidebilme ihtimaline bağlı olarak, Türkiye’de dolar fiyatının 2017 yılında yüzde 15 değer kazanarak 3.50 TL seviyesine ulaşabilir” dedi.

14 Temmuz’da 2,89 TL olan dolar kuru, 15 Temmuz gecesi yaşanan hain darbe girişimi sonrası bir anda yükselmeye başlamış ve 3,10 TL seviyesine kadar yükselmişti. Darbe girişiminin bastırılması sonrası ilerleyen dönemde, hükümet yetkilileri tarafından ekonomi verilerinin normal seyrinde olduğu açıklamaları yapılmış ve dolar kurunun ateşi bir nebze olsun söndürülebilmişti. Ancak daha sonra Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler ve Türkiye’nin Fırat Operasyonu kapsamında Suriye’ye karadan asker gücü göndermesi ile doların ateşi tekrar yükselmeye başladı. Ardından Musul’u IŞİD teröründen temizlemek için koalisyon güçleri ve Irak Ordusu tarafından başlatılan operasyon Türkiye’nin havadan destek vermesi ile piyasalarda savaş endişesi oluşmuş ve dolar kuru yeniden 3.10 TL seviyesini aşmıştı.

Merkez Bankası Ekim ayı beklenti anketine göre, dolar kurunun 2016 yıl sonunda 3,12 TL seviyesinde, 2017 yılının ikinci yarısı itibariyle ise 3,25 TL seviyesinde olacağı öngörülüyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER