Haber Sırası

Dolar fiyatı Ocak’tan itibaren düşecek beklentisi!

Dolar daha ne kadar yükselecek? Şu sıralarda Dolar’a yatırım yapılır mı yapılmaz mı? tartışmaları sürerken, sosyal medyada da Dolar Boz kampanyaları devam ediyor. Ocak ayına kadar Dolar hangi seviyeye ulaşır?

Dolar fiyatı Ocak’tan itibaren düşecek beklentisi!
01 Aralık 2016 - 17:26 'de eklendi ve 238 kez görüntülendi.

15 Temmuz darbe girişiminden bu yana istikrarlı şekilde artmaya devam eden Dolar kuru, bugün itibariyle tarihi rekor kırarak 3.48 TL seviyesine ulaştı. Sabah saatlerinde 3.46 TL olan Dolar, Başbakan Binali Yıldırım’ın “Dalgalanmalar 1-1,5 ay daha devam edebilir, Trump’un başkanlık koltuğunu devralmasıyla birlikte taşlar yerine oturacaktır” açıklaması sonrası 3.48 TL seviyesine yükseldi. Pek, Dolar fiyatı Ocak ayına kadar hangi seviyeye ulaşır?

15 Temmuz öncesi 2.90 TL seviyesinde sakin bir şekilde seyreden Dolar kuru, darbe girişimi sonrası 3.09 TL’yi görmüş ancak darbenin bastırılmasıyla yeniden 3 TL’nin altına inmişti. Ancak devam eden aylarda istikrarlı şekilde yükselen Dolar kuru 1 Aralık 2016 perşembe günü serbest piyasada 3.48 TL’den kapandı.

Gün içinde Başbakan Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Cemil Ertem, Ocak ayından itibaren Dolar kurunun inişe geçeceğini ve piyasaların dengeleneceğine dair açıklamalar yaparak ekonomi dünyasının yanan yüreğine su serpmek istedik. Ancak Dolar kuru bu açıklamalara rağmen yükselişine ısrarla devam etti. Başbakan ve Baş Danışman’ın beyan ettiği gibi Ocak ayı itibariyle Dolar’ın düşmesi beklenebilir. Ancak önemli olan Ocak ayına kadar Dolar kurunun hangi seviyeye ulaşacağı!

Geçtiğimiz günlerde ekonomi uzmanlarından Dolar’ın yıl sonu itibariyle 3.50-3.55 TL seviyesine ulaşacağı yorumlar gelmişti. O günlerde dolar 3.35 TL seviyesindeydi ve bu yorumlar makul gibi görünüyordu. Ancak şu anda Dolar kurunun 3.48 TL seviyesini yükseldiğini düşünürsek yıl sonu Dolar kuru tahminlerinin de bu doğrultuda yeniden değerlendirilmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER