Haber Sırası

Dolar yükselmeye devam ediyor!

Dolar kuru geçen haftaki yükselişin ardından gelen satışlar sonrası 3.09 bandında sabitlendi. Peki dolardaki yükseliş devam edecek mi? Merkez Bankası beklenti anketine göre dolar kuru yıl sonunda kaç TL olacak?

Dolar yükselmeye devam ediyor!
14 Ekim 2016 - 22:58 'de eklendi ve 748 kez görüntülendi.

Dolar kuru piyasaların gelişmeleri endişeli şekilde takip etmesi nedeniyle bir anda hızlı bir yükseliş gerçekleştirdi. Yatırımcılar dolardaki yükselişin yalnızca yerel krizlere bağlı olmadığının ve global piyasalardaki dalgalanmaların da doların hareketlerinde etkili olduğunun altını çiziyor. Dolar kuru geçen haftaki yükselişin ardından gelen satışlar sonrası 3.08-3.10 TL bandında sabitlendi. Peki dolardaki yükseliş devam edecek mi?

Merkez Bankası’nın Eylül ayı beklenti anketinde yer alan Döviz Kuru Beklentileri’ne göre, 2016 yıl sonu Dolar / TL beklentisi 3.0662 TL olarak güncellendi. Haziran ayı beklenti anketinde ise dolar kurunun yıl sonu beklentisi 3.10 TL olarak açıklanmıştı. Son dönemde yaşanan gelişmeler neticesinde dolar kuru beklentilerin dışında ani bir yükseliş gerçekleştirdi. Bu ani yükseliş sonrası 2.95 TL bandında seyreden dolar kuru, 3.10 TL bandına tırmandı. Beklenti dışı gerçekleşen yükselişin, Merkez Bankası Ekim ayı beklenti anketindeki yıl sonu dolar kuru beklentisini de etkileyeceği düşünülüyor.

Diğer bir yandan ekonomi piyasalarının gözü, Amerika Merkez Bankası (FED)’in 2016 yılı içinde faiz artırımına ilişkin beklentilerde. Uzmanlar, FED’in yılın son çeyreğinde faiz artırımına gitmesi olasılığının zayıfladığını ve faiz artırımı kararının Ekim ayında gelebileceğini değerlendiriyor.

Tüm bu gelişmeler ışığında, Dolar kurunun TL karşısında yıl sonuna kadar zayıf ama istikrarlı bir şekilde değer kazanacağı tahmin ediliyor.

Merkez Bankası Ekim ayı beklenti anketi yayınlandığında dolar kurunun hareketiyle ilgili daha sağlıklı yorumlar yapılabilecek.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER