Haber Sırası

Dolardaki artıştan konut fiyatları da etkilendi

Son günlerde hızlı bir yükseliş grafiği çizen Dolar kuru konut fiyatlarını da olumsuz yönde etkiledi. İnşaat maliyetleri nedeniyle konut fiyatları yüzde 10 ile yüzde 30 oranında artış gösterdi.

Dolardaki artıştan konut fiyatları da etkilendi
24 Kasım 2016 - 21:41 'de eklendi ve 221 kez görüntülendi.

Dolar fırladı çimentodan demire, boyadan plastiğe dolarla alınan ithal ürünlerden dolayı inşaat maliyetleri arttı. Konut satışlarında zam konuşulmaya başlandı. 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana konut satışında başta konut kredisi faiz indirimi olmak üzere birçok kampanya düzenlendi. Hatta bazı firmalar karlarından feragat edip, zamsız fiyatla konut sattılar. Ancak dolardaki hızlı artış şu sıralar hesapları değiştirdi. Öyle ki inşaat maliyetlerindeki artış nedeniyle, şimdi firmalar konut fiyatlarına zammı yeniden gündemlerine aldı.

Konut fiyatlarının yapımı süren inşaatlarda yüzde 10, yeni projerlerde ise yüzde 20 artması bekleniyor. Dolardaki artış hali hazırdaki gayrimenkul satışlarında da kafa karışıklığına neden oldu. Bu nedenle satıcılar da alıcılar da beklemeyi tercih ediyor.

Peki şu an konut almak için doğru bir zaman mı?

Konut fiyatlarının yeniden bu seviyelere gelmeyeceğini belirten emlak uzmanları, konut almak isteyenlere “yatırım amaçlı değil de oturmak için almak istiyorlarsa konut almak için doğru zaman” diye tavsiyede bulunuyor.

Dolar konut kiralarını da vurdu!

Kirasını dolarla ödeyip, artış nedeniyle mağduriyet yaşayanlar da mal sahipleriyle anlaşma yoluna gidiyor. Kirası dolar olan ev ve iş yerlerinde yüzde 30 indirim var.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER