Haber Sırası

Dolar/TL 3.50-3.55 seviyesini görebilir!

Dolar’daki yükseliş devam eder mi? Ekonomi uzmanları ilerleyen günlerde FED’in faiz artırımı kararı alması ve piyasalara sert mesajlar vermesi halinde Dolar/TL fiyatının 3.55 seviyesini görebileceğini belirtiyor.

Dolar/TL 3.50-3.55 seviyesini görebilir!
24 Kasım 2016 - 20:31 'de eklendi ve 224 kez görüntülendi.

Dolar’daki yükseliş devam eder mi?

Dolar kuru serbest piyasada günü 3,42 TL seviyesinden kapattı. 24 Kasım 2016 piyasalar açısından oldukça hareketli bir gündü. Merkez Bankası piyasalar tarafından pür dikkat beklenen faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası, piyasaların beklentisinin bir tık üstüne geçerek faizleri beklentilerin üzerinde artırdı diyebiliriz.

Merkez Bankası faiz artırımı kararı ile piyasalara, “Her şey benim kontrolüm altında, gerekirse faizleri arttırmaya devam edebilirim.” mesajı verdi. Ancak Avrupa Parlamentosu’nun tavsiye kararı ile birlikte döviz kurlarının yeniden yukarı yönlü hareket eğilimine girdiğini gördük ki, yurt içi dinamiklerin yanında yurt dışı dinamikler nedeniyle güçlü dolarizasyon devam ediyor. Dolar endeksinin 102 seviyelerine doğru gerçekleşen her atağında yurt içinde TL’nin baskı altında kalmasını bekleyebiliriz.

Tabii ki bundan sonraki süreçte bilinmez iki denklem yer alıyor. Bunlardan birisi 14 Aralık’ta FED’ten faiz artırımı kararı çıkıp çıkmayacağı. FED’in 14 Aralıkta vereceği faiz kararından sonra, biraz daha ılımlı mesajlar verirse bu noktada Dolar kurunun gerileme eğilimini konuşan bir piyasa ile karşı karşıya kalınabilir. Ancak FED’in vereceği faiz kararı sonrası vereceği mesajlar sert olursa Dolar kurunun yükselişe devam etmesi de beklenebilir.

Dolar/TL açısından bakıldığında kurların 3.40 seviyesi üzerinde ısrarlı bir şekilde kalmaya devam etmesinden, Dolar/TL’de yukarı yönlü hareketin devam edeceği anlamı çıkarılabilir. Ekonomi uzmanları ilk olarak 3.45-3.48 aralığının, bu seviyenin üzerinde ise teknik ifadeyle kanalın üst bandı olan 3.50-3.55 aralığının görülebileceğini ifade ediyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER