Haber Sırası

Dünyanın en pahalı patates cipsi üretildi!

İsveçli bir bira üreticisi dünyanın en pahalı patates cipsini üretti. Her biri el yapımı olan patates cipslerinin bir tanesinin fiyatı 11.20 Dolar, yani 35 Lira.

Dünyanın en pahalı patates cipsi üretildi!
24 Ekim 2016 - 20:43 'de eklendi ve 303 kez görüntülendi.

İsveçli bir bira üreticisi dünyanın en pahalı patates cipsini üretti. Her biri el yapımı olan patates cipslerinin bir tanesinin fiyatı 11.20 dolar, yani 35 Lira.

Özel olarak üretilen kutuların her birinde yalnızca beş adet cips bulunuyor. Bir kutunun fiyatı ise 56 dolar, yani yaklaşık 175 lirayı buluyor. Cipslerde altı farklı malzeme kullanılmış. Matsutake mantarı, Faroe Adaları’ndan gelen bir tür yosun, özel bir ot, İsveç soğanı, patates ve bira. St. Erik’s adlı İsveçli firma patates cipslerinden toplamdan yalnızca yüz kutu üretti. Dünyanın en özel patates cipsi olarak tanıtılan ürünlerin tamamı kısa süre içinde tükendi.

Patates cipsi ile ilgili gazetecilere açıklama yapan St. Erik’s marka müdürü Marcus Friari, “Biramız ile birlikte servis edilmek üzere aynı kalitede bir atıştırmalığın eksik olduğunu hissettik. Birinci sınıf bir bira birinci sınıf bir atıştırmalığı hak ediyor, dünyanın en seçkin patates cipsini üretmek için gösterdiğimiz büyük çaba bu yüzden.” dedi.

Dünyanın en pahalı patates cipsinin yapımında kullanılan matsutake mantarının kilogram fiyatı tam 1000 dolar. Hal böyle olunca yapımında kullanılan patates cipsinin fiyatını da artırıyor. Mantarın bu kadar pahalı olmasının nedeni ise yalnızca Japonya’da ve az bulunur olması. Matsutake mantarı yine pahalı bir mantar türü olan trüf mantarına benzer bir aromaya sahip.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER