Haber Sırası

Düz Lise mezunları KPSS’de hangi memurlukları tercih edebilir?

Düz Lise mezunları KPSS puanı ile hangi devlet memurluğu kadrolarına atanabilir? Düz Lise KPSS atama puanları kaç puan seviyelerinde?

Düz Lise mezunları KPSS’de hangi memurlukları tercih edebilir?
24 Haziran 2016 - 0:50 'de eklendi ve 186530 kez görüntülendi.

Lise, Meslek Yüksek Okulu ya da Fakülte mezunu ne olursanız olun eğer kendi işiniz yoksa ve iyi bir iş sahibi olmak istiyorsanız ilk seçeneğiniz KPSS ile atanabileceğiniz devlet memurluğu kadrolarıdır. Türkiye’deki 2,3 milyonluk işsizler ordusuna katılmak istemiyorsanız, KPSS’ye çok sıkı bir şekilde hazırlanmanız gerekiyor. Devlet memurluğu kadrolarına atanma konusunda açılan kadro sayısı itibari ile Fakülte mezunları diğer mezunlara göre bir adım, hatta birkaç adım önde diyebiliriz. Meslek Yüksek Okulu mezunları da Lise mezunlarına göre bir adım önde görünüyorlar. Halkanın son zinciri olan Düz Lise mezunlarının memurluğa atanmaları ise oldukça meşakkatli bir süreç.

Düz Lise mezunları KPSS’de hangi bölümleri tercih edebilir?

Öncelikle şunu belirtelim ki düz lise mezunlarının KPSS ile atama yapılan devlet memurluğu kadrolarına atanabilmeleri için KPSS’den çok yüksek bir puan almaları gerekiyor. Bunun nedeni ise Düz Lise mezunları için açılan kadro sayısının oldukça kısıtlı olması. Yani açılan kadro sayısı ne kadar az ise KPSS’den alınması gereken puan da o kadar yüksek olmak zorunda. Çünkü ancak KPSS’den yüksek puan alarak diğer Düz Lise mezunu rakiplerin önüne geçilebilir.

Son dönemlerdeki KPSS tercihleri incelendiğinde Düz Lise mezunları için taban puanların 95’e kadar çıktığını görebiliyoruz. Memur adaylarının 95 ve üstü puanlarla düz memurluk, VHKİ ve Bilgisayar İşletmenliği gibi kadrolara atanma şansı var. Ancak daha düşük puanlarla da atama yapılan memurluklar da var. Bunlar genelde şoför, hizmetli vb. gibi diğer memurluklara nazaran daha alt sınıf kadrolar olarak dikkat çekiyor.

Lisede alınan bilgisayar dersi, bilgisayar işletmenliği sertifikası yerine geçer mi?

Ancak 70 ve üzeri KPSS puanı aldıktan sonra tek alternatifiniz tercih yapılarak sonuçlanan Genel Atamalar değil. Birçok devlet kurumu Genel Atamalar’ın dışında ara dönemlerde memur alımı yapıyor. Ara dönemlerde yapılan bu atamalar “açıktan atama” şeklinde ifade ediliyor.

Özellikle Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı yıl içinde çok sık açıktan atama ile işçi ve memur alımı yapıyor. Bu memur alımları içinde Düz Lise mezunları için ayrılan kadrolar da yer alıyor. Ancak bu atamalarda ilk olarak bir önceki paragrafta bahsettiğimiz KPSS’den en az 70 puan almak şartı ile karşılaşacağınızın altını şimdiden çizmekte fayda görüyoruz.

Yukarıda saydıklarımızın dışında Düz Lise mezunlarının son yıllarda en çok rağbet gösterdiği bir başka memurluk da “Zabıt Katipliği”. Zabıt Katibi olabilmek için yine KPSS’den en az 70 puan almak ve Adalet Bakanlığı’nın ilgili kurumlarının yaptığı “10 parmak klavye sınavı”nı başarıyla geçmek gerekiyor.

Daha kapsamlı bir araştırmak yapılarak “Düz Lise mezunları KPSS’de hangi bölümleri tercih edebilir?” sorusuna daha fazla alternatif üretmek mümkün. Bu konuda Düz Lise mezunları kendileri için en iyi seçenekleri araştırma yaparak tespit edebilir.

Lise mezunlarının KPSS 2016/2 tercihlerinde yazabileceği kadro sayısı yalnızca 151 adet olarak açıklandı!

Düz Lise Mezunlarının Tercih Edebileceği Kadrolar (Merkezi Atamalar için geçerlidir. Açıktan atamaları kapsamaz.)

NOT: Düz lise veya şu anki adıyla Anadolu Listesi mezunu olanlar, 21-30 Aralık 2016 tarihleri arasında yapılacak merkezi atama tercihlerinde aşağıdaki kadroları tercih edebilir.

  • Memur (Bazı kadrolarda sertifika şartı var.)
  • Bilgisayar İşletmenliği (MEB onaylı Bilgisayar İşletmeni Sertifikası şartı var.)
  • Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni (MEB onaylı Bilgisayar İşletmeni Sertifikası şartı var.)
  • Şoför (Sürücü belgesi şartı var.)
  • Kaloriferci (M.E.B.’Dan Onaylı Doğalgaz Kalorifer Ateşçiliği Sertifikası şartı var.)
  • Aşçı (M.E.B.’Dan Onaylı Aşçılık Sertifikası Sahibi şartı var.)
  • Hizmetli (Güvenlik Soruşturmasının Olumlu Sonuçlanması şartı var.)
  • İtfaiye Eri (C sınıfı sürücü belgesine sahip olma ve bazı özel şartlar var.)
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 322 Yorum )

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER