Haber Sırası

Elektronik sigara zararlı mı işte cevabı!

Sigarayı bırakmak isteyenlerin sıklıkla sorduğu “elektronik sigara sağlığa zararlı mı?” sorusu son yıllarda çokça soruluyor. Uzmanlar elektronik sigara ile normal sigara arasındaki farkları ve benzerlikleri sıralıyor.

Elektronik sigara zararlı mı işte cevabı!
28 Kasım 2016 - 23:05 'de eklendi ve 342 kez görüntülendi.

Birçok kişi sigarayı bırakmak için başladığını söylüyor ama elektronik sigaranın kanıtlanmış böyle bir etkisi yok. Üsteli elektronik sigara da sağlığa zararlı ve bağımlılık yapıyor. Tüm olumsuzluklarına rağmen Türkiye’de elektronik sigara kullanımı yaygınlaşıyor.

Prof.Dr.Rasim Küçükusta, “Elektronik sigara da, sigara da zararlıdır. İkisi de terör örgütü gibidir, bunun iyisi kötüsü olmaz, ikisi de zararlıdır.” diyerek elektronik sigaranın da normal sigara gibi sağlığa zararlı olduğunu belirtiyor.

Türk Toraks Derneği’nin araştırmasına göre, elektronik sigara sıvısının içinde aseton, dumanında ise kurşun, bakır, kalay tespit edildi. Ayrıca tütün içermediği iddia edildiği halde, tütünle ilgili maddeler bulundu.

Prof.Dr.Rasim Küçükusta, “Elektronik sigaranın dumanında da bazı kanser yapan maddeler yani kanserojen maddeler, sigaradan bile daha yüksek miktarlarda var. Mesela bunlar içinde asetaldehit ve formaldehit gibi kanserojenlerin sigaradan 10 kat fazla olduğu, krom ve nikel gibi toksik maddelerin de sigaradan 4-5 kat daha fazla bulunduğunu gösteren araştırmalar var.” sözleriyle elektronik sigaranın da kansere neden olduğunu ifade ediyor.

Elektronik sigaranın Türkiye’de satışı yasak ancak denetim yapılmıyor. İnternette ve işportada bulunabiliyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER