Haber Sırası

En İyi Windows 10 Uygulamaları

Windows’un, uygulama yelpazesi de bir hayli geniş. Bu yazımızda, Windows 10 üzerinde çalışan en iyi uygulamaları konuşuyoruz. İşte En iyi Windows 10 uygulamaları!

En İyi Windows 10 Uygulamaları
01 Eylül 2016 - 23:11 'de eklendi ve 361 kez görüntülendi.

Adeta bir mükafat gibi hayatımıza giren Windows 10‘u sevmemek mümkün değil. Microsoft’un kullanıcı geri dönüşlerini toplayarak geliştirdiği bu işletim sistemi, bugüne kadar gördüğümüz en hızlı, en güvenli ve en kolay kullanımlı Windows.

Her çeşit donanıma hayat veren, bulut bilişim ile iç içe çalışan, telefon, tablet, Xbox, Raspberry Pi ya da dizüstü ayırt etmeksizin her platformu yöneten Windows’un, uygulama yelpazesi de bir hayli geniş. Bu yazımızda, Windows 10 üzerinde çalışan en iyi uygulamaları konuşuyoruz.

Bilgisayarınıza Windows 10 kurdunuz. Kurulumun ardından temiz bir masaüstüyle bakışıyorsunuz. Başlat çubuğunun üzerindeki Windows Store, Microsoft’un denetiminden geçen, daha güvenli uygulamaların indirilebileceği bir sanal mağaza. İhtiyaçlarınızın çoğunu bu sanal mağazadan bulabilirsiniz ama Windows 10‘da uygulama edinmenin ve kurmanın tek yolu bu değil. İşletim sistemi eski tip olan programları, Windows 8’de hayatımıza giren “metro” tarzı tam ekran uygulamaları ve tüm cihazlar üzerinde çalışan uygulamaları da destekliyor. Bu yüzden biz de listemizi hazırlarken program türü ayrımına girmeden, her üç türdeki uygulamalar da yer vereceğiz.

WUNDERLIST

Windows 10 ile birlikte ilk yüklemeniz gereken uygulamalardan biri Wunderlist. Telefon, tablet ve bilgisayarınızda çalışabilen Wunderlist, bir “yapmam gerekenler listesi” programı. Bu küçük uygulama, yapmanız gereken işleri organize ediyor, eğer isterseniz size hatırlatmalar yapıyor. Windows Store’da Microsoft tarafından geliştirilmemiş uygulamalar arasında ilk sırada yer alan uygulama bireysel kullanımlarda tamamen ücretsiz.

Wunderlist’i Windows’un yanı sıra iOS, MacOS, Android Chromebook ve hatta Amazon cihazlarına da kurabiliyorsunuz. Mail adresiniz ile oturum açarsanız tüm cihazlarınız arasında senkronizasyon yapıyor ve görevlerinizi farklı cihazlardan takip edebiliyorsunuz. Wunderlist’in zorunlu olmayan ücretli versiyonunda, yapmanız gerekenler listenizi birden fazla kişiyle paylaşıp, görevlerinizi ortaklaşa tamamlayabiliyorsunuz.

SUMATRA PDF

PDF dosyaları, Windows 10’da ön tanımlı olarak tarayıcı Edge içerisinde açılıyor. Bu dosyalar üzerinde metin dosyası dönüşümü yapmak istiyorsanız alternatif bir uygulamaya ihtiyaç duyacaksınız. Sumatra PDF işte bu noktada devreye giriyor. Harika bir PDF okuyucu olmasının yanı sıra diğer kitap formatları ePub, Mobi, XPS, DjVu, CHM, CBZ ve CBR uzantılarını da açan uygulama, eksiksiz bir kitap okuyucusu. Windows Store’da bulunmayan Sumatra PDF‘i basit bir internet aramasıyla bulmak mümkün. Uygulama tamamen ücretsiz.

NOTEPAD++

Küçük notlar almak için kullandığınız Notepad-Not Defteri uygulamasını bir adım öteye taşımaya ne dersiniz? Notepad’in hızı ve basitliğini temel alan Notepad++, satır numaralandırma, sekme sistemi ile birden çok metinde çalışma, otomatik kayıt ve metin renklendirme gibi özellikleri ile öne çıkıyor. Notepad++, harika bir not alma uygulaması olmasının yanı sıra, uygulama geliştiricilerinin de sıklıkla başvurduğu uygulamalardan biri. Uygulamada açtığınız bir kod bloğunun hangi programlama diline ait olduğu otomatik olarak algılanıyor ve satırlar hiyerarşik olarak renklendirilerek kolay bir okuma sağlıyor. Notepad++, kendi web sitesi üzerinden tamamen ücretsiz olarak dağıtılıyor.

OFİS SAVAŞLARI: OFFICE 365 ve LIBRE OFFICE

Yazı, sunum ve hesaplamalar için gereken uygulamalar toplamına ofis uygulamaları diyoruz. Bilgisayarımızda en sık kullandığımız bu araçlar arasında kıran kırana bir yarış söz konusu. Taraf tutmakta zorlandığımız bu ofis savaşlarında iki dövüşçü öne çıkıyor: Microsoft’un geliştirdiği Office 365 ve Libre Office.

Arkasına bulut bilişimin gücünü alan Office 365, üyelik modeli ile çalışıyor. Word, Excel, PowerPoint ve Outlook gibi endüstri standardı uygulamaları içeren bu paketin ev, kişisel, üniversite gibi daha bütçe dostu versiyonları da mevcut. Üyelik, uygulamaları bilgisayar, tablet ve telefonunuza yükleme imkanı verirken, yine tüm cihazlarınızdan erişebileceğiniz OneDrive üzerinde 1TB’lık (1000GB) bir depolama alanını da kullanımınıza sunuyor.

Office 365’in ücretsiz alternatifi Libre Office‘te ise, Microsoft’un sağladığı havalı özellikler yok. Fakat bu durum Libre Office’in işinizi halletmediği anlamına gelmiyor. Writer, Calc, Impress ve Base, Word, Excel, PowerPoint ve Access’in gerçekleştirdiği tüm işlemlerin altından başarıyla kalkıyor. Düzenli aralıklarla gönüllüler tarafından güncellenen açık kaynak kodlu Libre Office’i, kendi web sitesi üzerinden edinebilirsiniz.

ONEDRIVE

Evde bir tek bilgisayarın internete bağlı olduğu ve dosya aktarımı için disket, CD ya da hafıza kartı taşıdığımız günler geride kaldı. Artık akıllı telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar internet üzerinden aynı dosyalar üzerinden çalışabiliyor. OneDrive, bu dosya paylaşımını sorunsuzca halletmenizi sağlayan bulut bilişim çözümlerinden biri. Windows 10 ile entegrasyonu rakiplerin göre çok daha iyi olan OneDrive, ekran görüntülerini otomatik olarak depolama alanın aktarıyor ve ortak dosyaları sessizce eşitliyor. Uygulamanın ücretsiz versiyonu 5GB kapasiteye sahipken aylık 6 TL karşılığında 50 GB kapasiteye çıkabiliyorsunuz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER