Haber Sırası

Enerjinizi ve Ruh Halinizi Yükseltecek B Vitamini Zengini 10 Gıda

Günümüzde çoğumuz metabolizmayı hızlandırmak ve enerji düzeyini artırmak için B vitamini kompleksleri kullanıyoruz. Ancak enerjimizi doğal yollardan artıracak, B vitamini açısından oldukça zengin gıdalar varken, bunu yapmamız pek doğru değil.

Enerjinizi ve Ruh Halinizi Yükseltecek B Vitamini Zengini 10 Gıda
21 Haziran 2015 - 13:12 'de eklendi ve 820 kez görüntülendi.

Günümüzde çoğumuz metabolizmayı hızlandırmak ve enerji düzeyini artırmak için B vitamini kompleksleri kullanıyoruz. Ancak enerjimizi doğal yollardan artıracak, B vitamini açısından oldukça zengin gıdalar varken, bunu yapmamız pek doğru değil.

B vitaminleri sağlıklı bir sindirim sistemi, metabolizma, hafıza ve ruh hali için gerekli vitaminlerdir. Kan basıncını ve stres seviyesini azaltarak birçok hastalığı önlemeye yardımcı olurlar. Bu nedenle günlük beslenme programınıza B vitamini içeren gıdalar dahil etmeniz enerjik ve mutlu hissetmeniz açısından büyük önem taşımaktadır.

Bu makalemizde enerjinizi ve ruh halinizi yükseltecek, B vitamini açısından zengin gıdalara yer verdik.

1. Ceviz

Cevizin içeriğinde ölçülebilir düzeyde omega-3 yağ asitleri ve güçlü antioksidanlar bulunmaktadır. Ceviz ayrıca B5 vitamini, B1 vitamini (tiamin) ve B6 vitamini açısından da oldukça zengin bir gıdadır. Doğal melatonin kaynağı olan ceviz, hafıza ve bilişsel fonksiyonlarınızı geliştirirken, enerjinizi ve ruh halinizi de yükseltir.

2. Muz

Beslenme programınıza dahil edebileceğiniz B vitamini açısından zengin ve lezzetli gıdalardan biri de muzdur. Muz, B5 ve B6 vitaminleri açısından mükemmel bir kaynaktır. Ayrıca yüksek miktarda C vitamini, lif ve potasyum içerir. Yorgun ve stresli hissettiğiniz anlarda bir muz yiyerek enerjinizi artırabilir, ruh halinizi yükseltebilirsiniz.

3. Kaju ve Kaju Yağı

Kajunun içeriğinde bol miktarda B3 vitamini (niasin), B1 vitamini (tiamin) ve B6 vitamini vardır. Salata ya da makarnanın yanında tüketeceğiniz bir avuç kaju, enerji seviyenizi yükseltmenizi sağlayacaktır.

4. Badem ve Badem Sütü

Badem B2 vitamini (riboflavin), B1 vitamini (tiamin), B5 vitamini, B3 vitamini (niasin), B9 vitamin (folat) ve B6 vitamini açısından oldukça zengin bir gıdadır. Ayrıca E vitamini, magnezyum, demir ve protein içerir. Çiğ ya da kavrulmuş bademle, badem sütü ya da badem ezmesi yapabilirsiniz.  B6 ve B12 vitaminleri açısından oldukça zengin olan badem sütü, vejetaryen beslenenler için normal süte harika bir alternatiftir. Badem sütünü şekersiz içmek önemlidir.

5. Spirulina (mavi-yeşil alg)

Bir çay kaşığı spirulina vücudun günlük B12 ihtiyacının %150’sini, B6 ihtiyacının da %50’sini karşılamaktadır. Spirulinayı muz, meyve suyu ya da salatanızla birlikte tüketebilirsiniz.

6. Avokado

Avokado E vitamini, magnezyum, B3 vitamini, B5 vitamini, B6 vitamini ve kalbe sağlıklı yağlar açısından oldukça zengindir. Avokado vücudun yaşlanma, bunama, kalp hastalıkları, kanser ve daha birçok hastalığı önlemek için ürettiği antioksidan olan glutatyon seviyesinin yükseltilmesine katkı sağlar. Ayrıca stresi azaltmaya, kan basıncını ve kolesterolü düşürmeye ve yüksek potasyum içeriğinden dolayı da şişkinliği önlemeye yardımcı olur.

7. Yulaf

Yulaf B5 vitamin, B1 vitamini, B3 vitamini, B2 vitamini ve B6 vitamini seviyesini yükseltir. Ayrıca lif açısından zengin olmasından dolayı sağlıklı kolesterol seviyesinin korunmasına yardımcı olur. Kahvaltıda tüketeceğiniz bir kase yulaf ezmezi, bütün gün enerji seviyenizi ve ruh halinizi yüksek tutacaktır.

8. Domates

Domates B6 vitamini başta olmak üzere B vitaminlerinden yüksek miktarda içerir. C vitamini ve potasyum açısından da zengindir. Domates vücudun karaciğeri temizlemek için ihtiyaç duyduğu, doğal antioksidan denilen glutatyon‘u üretmesine yardımcı olur. Ayrıca cilt güzelliği için de mükemmel bir kaynaktır.

9. Chia Tohumu

Chia tohumu sayısız hastalıkla mücadeleye yardımcı bir süper gıdadır. Uzmanlar chia tohumunu “süper gıdalar listesi”ne dahil etmişlerdir.

Chia tohumları sayısız hastalıklara karşı mücadelede yardımcı bir superfood hazine vardır.Tohumlar B12 vitamini hariç, hemen hemen tüm B vitaminleri içerir. Aslında, chia tohumlar diğer tohumlara göre daha B vitaminleri yüksek bir kaynağıdır. Chia tohumları da demir ve omega 3 yağ inanılmaz bir kaynağıdır. Chia tohumları 2 yemek kaşığı günde tüketen, yüksek enerji seviyeleri, daha iyi bir ruh hali ve genel sağlık için yeterli olacaktır.

10. Kuşkonmaz (Asparagus)

Kuşkonmaz yüksek oranda B5 vitamini, B6 vitamini ve B9 vitamini içermesinin yanında, potayum, klorofil, lif ve protein açısından da zengin bir gıdadır. Öğleden sonraki ara öğününüzde tüketeceğiniz salatanıza kuşkonmazı dahil edebilirsiniz. Ayrıca ızgarası da oldukça lezzetli olan kuşkonmazı, istediğiniz her yemekle birlikte tüketebilirsiniz.

Yukarıda saydıklarımız dışında kabak, ıspanak, tatlı patates, nohut ve yer fıstığı da B vitaminler açısından zengin gıdalardır. Bu gıdaları da beslenme programınıza dahil ederek, enerjinizi ve ruh halinizi yükseltebilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER