Haber Sırası

Engelli veya Yaşlı Yakınına Evde Bakana Devletten Maaş Desteği

Engelli veya yaşlı yakınına evde bakana devletten maaş desteği verildiğini biliyor muydunuz? Pekala evde bakım parası almanın şartları neler ? Bu maaşı alabilmek için ne yapılması gerek. İşte merak ettiğiniz tüm bu soruların cevabı yazımızda….

Engelli veya Yaşlı Yakınına Evde Bakana Devletten Maaş Desteği
11 Ocak 2017 - 3:44 'de eklendi ve 340 kez görüntülendi.

Engelli veya Yaşlı Yakınınıza baktığınızda devletten 1000 lira evde bakım parası maaş desteği alacağınızı biliyor muydunuz ? Pek çok kimsenin haberi bile olmadığı bu sosyal desteği veren devletimiz engelli ve yaşlı yakınına bakmak zorunda olan birçok kişiyi hem sevindirdi hemde gururlandırdı.

Eğer yakınınız yaşlı veya engelli ise zaten bakmak zorunda olacaksınız bu kişilere bakmak için kimi zaman işinizi yapamayacak gelirinizden bile olabileceksiniz.Evde bakım parası verilmesini sosyal devlet anlayışı kapsamında ele alan devlet yetkilileri her hangi bir sebep ile engelli olan veya yaşlı olan yakınına bakana 1000 liraya kadar maaş bağlıyor. Böylelikle hem yakınınıza bakmış hemde devletten destek almış olacaksınız.

Evde Yaşlı veya Engelli Bakımına 1000 Lira

Pek çok vatandaşımızın haberi bile olmadığı bu durum ile artık yaşlı bakmak size külfet olmaktan çıkacak. Hatta devletimiz 2017 yılında evde engelli veya yaşlı yakınına bakana verdiği maaş desteği %8 artırarak 924 TL olan bu aylık 1000 lira oldu.

Devletimiz aynı çatıda olmak koşulu ile engelli veya bakıma muhtaç yaşlı kişilere bakan yakınlarına evde bakım parası veriyor. Aylık olarak yeni yılla birlikte Bin liraya çıkan bu yardım hem bakım masraflarından kurtaracak hemde size maddi destek sağlayacak. Eğer sizde evinizde yakını olduğunuz yaşlı veya engelliye bakıyorsanız mutlaka evde bakım parasına başvurmalısınız.

 

Engelli veya Yaşlı Yakınına Evde Bakım Parası Şartı

Bakıma muhtaç yaşlı veya engelli yakınınıza Aynı evde kalarak baktığınız zaman bu ödenekten alabilirsiniz. 2016 yılında 924 lira olan bu aylık destek 2017 yılında 1000 lira oldu. Bu güne kadar 500 Bin Kişinin yararlandığı bu destek kapsamında 4 Milyar lira civarında yakınına bakana ödeme yapıldı. Biz bu haberi yapana kadar çoğu kimse bu destekten habersiz di….

Evde Bakım Parası Alabilmek İçin Ne Gerekiyor ;

  1. Evde bakacağınız yakının gerçekten bakıma muhtaç engelli veya yaşlı olması gerekiyor
  2. Evde bakacağınız bakıma muhtaç engelli veya yaşlı yakınınız ile aynı çatı altında yaşamanız gerekiyor
  3. Evde bakacağınız bakıma muhtaç engelli veya yaşlı yakınınızın tam teşekküllü bir hastaneden  sağlık kurulu raporu almak gerekiyor. Maaş için yüzde 50 ve üzerinde engelli olmak gerekiyor. Raporun ‘ağır engelli’ bölümüne ‘evet’ yazılmış olması da isteniyor.
  4. Evde bakım maaşının alınabilmesi için Evde bakacağınız bakıma muhtaç engelli veya yaşlı yakınınız ile birlikte kişi başına düşen gelirin 936 liradan az olması gerekiyor.
  5. Evde bakacağınız bakıma muhtaç engelli veya yaşlı yakınına bakım şartları yerine getirenler en fazla iki farklı engelliye bakabilir. Her engelli ayrı ayrı bakım ücreti alır. (1000 Lira + 1000 Lira = 2000 Lira maaş) Ancak aynı hanede bakıma muhtaç daha fazla engellinin bulunması durumunda onlarada bakım ücreti verilmesi için sisteme aynı evde kalan başka bakıcıların yazılması gerekli.

ÖNEMLİ : Ayrıca devlet tarafından ödenen bu aylık bakıma muhtaç engelli veya yaşlıya DEĞİL BİZZAT BAKANA ÖDENİYOR…

 

 

Evde Bakım Parası Kimleri Kapsıyor

Herkesin en çok merak ettiği konulardan birisi olan evde bakım parası kimleri kapsıyor ? sorusuna cevap verecek olursak; Evde bakım parasını bakıma muhtaç kişinin eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası gibi birinci derece akrabalarına verilebiliyor.

Sosyal güvenlik kurumu ayrıca evde bakım parası alan kişilerin maaş alarak emekli olmasını sağlayacak düşük sigorta primiyle emeklilik sistem üzerinde çalışmalar yapıyor.

Engelli veya Yaşlı Yakınına Evde Bakana Devletten Maaş Desteği konulu yazımızı sonlandırıyoruz. Umarım faydalı bir haber olmuştur. Evde bakım parası ile aklınıza takılan tüm soruları yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Baktığınız yakınınız ile birlikte sağlıklı mutlu huzurlu bir ömür dileriz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER