Haber Sırası

Evinizde bilmeden kullandığınız 7 kanserojen ürün

Evinizde bulunması muhtemel sayısız ürün, yavaş yavaş dokulara işleyen, aşırı toksin yüklenmesine ve nihayetinde kansere neden olan ağır kimyasallar kullanılarak üretilmiş olabilir.

Evinizde bilmeden kullandığınız 7 kanserojen ürün
23 Nisan 2016 - 10:00 'de eklendi ve 564 kez görüntülendi.

Yiyecek ve içecek seçiminize ne kadar önem veriyorsanız, evinizin temizliği ve bakımı için gerekli malzemelerin seçimine de o kadar önem vermelisiniz. Çünkü evinizde bulunması muhtemel sayısız ürün, yavaş yavaş dokulara işleyen, aşırı toksin yüklenmesine ve nihayetinde kansere neden olan ağır kimyasallar kullanılarak üretilmiş olabilir.

Evinizin tamamını organik ya da geleneksel ürünlerle donatmanız imkansız olsa da, en azından sizin için listelediğimiz 7 ürünü sağlıklı en kısa sürede olanlarla değiştirmenizi ediyoruz.

1- Şampuan

Güvenilir akademisyen ve bilim adamları, her evde bulunabilecek ürünlerin yüzde 80’inde paraben, sodyum lauryl sülfat ve formaldehit yayan koruyucular gibi kanserojen ve endokrin bozucu en az 12 madde içerdiğini belirtiyor.

Birçok şampuan paraben, koku verici ve kokamid denilen kimyasal maddeler içerir. Bu kimyasallar yalnızca şampuan üretimi için kullanılmıyor; her kişisel bakım ürününde kanserojen, böcek öldürücü, toksin üretici, ve hormon bozucular da dahil olmak en az 8 adet kimyasal madde kullanıldığı tahmin ediliyor.

Hatta bazı markaların “organik” ya da “doğal” olduğu iddiasıyla pazarladığı şampuanlar da ağır kimyasallar içerebilmektedir. Bu nedenle en sağlıklısı ev yapımı şampuan kullanmak olacaktır. Siz de internette kısa bir araştırma yaparak kendi şampuanınızı kendiniz yapabilirsiniz.

2- Mumlar

“Yaz esintisi” ya da “çilekli kurabiye” gibi doğal isimlerle pazarlansalar da, kokulu mumlar doğallıktan oldukça uzaklar. Aslında kokusuz olanlar da dahil çoğu mum, formaldehit gibi ısıtıldığı zaman aşırı zararlı kimyasallar içerir.

Formaldehit maddesinin gözlerde, burunda, boğazda ve deride tahrişe, nefes darlığına, mide bulantısına ve kansere neden olduğu bilinmektedir.

Balmumu hammaddesiyle üretilen mumlar yerine, pamuk lifi ile üretilen mumlar kullanarak evinizi daha sağlıklı bir şekilde aydınlatabilirsiniz.

3- Oda Spreyleri

Oda spreyi ve oda parfümü üretiminde, istenilen özel kokunun elde edilebilmesi için yaklaşık 3000 farklı kimyasal madde kullanılmaktadır. Bu maddeler nörolojik sorunlar, zayıf bağışıklık, otoimmün hastalıklar, egzama, nefes darlığı, astım, gözlerde tahriş, alerji, kısırlık, gebelikte düşük ve kansere neden olabilmektedir. Bundan daha kötüsü oda spreyi ve oda parfümü gibi ürünlerin üretiminde kullanılan bu maddelerin ambalajın üzerinde listelenmesi yasal olarak zorunlu değildir. Bu nedenle hangi maddeleri soluduğunuzu asla bilemezsiniz.

Kanserojen oda spreyleri yerine su, 1 çay kaşığı badem yağı ve sevdiğiniz esansiyel yağdan (aktarınıza sorabilirsiniz) 20 damla kullanarak 50 ml litrelik organik ve tamamen sağlıklı bir oda spreyi elde edebilirsiniz.

4- Duş Perdeleri

Üretimlerinde onlarca yıllardır PVC ve vinil kullanılan duş perdelerinin sağlıklı olmadığını gösteren kanıtlar artmaktadır. Araştırmacılar, PVC duş perdelerinde havayı kirleten tehlikeli 7 maddenin de dahil olduğu 108 farklı uçucu organik bileşik içerdiğini tespit etmişlerdir. Ve siz her duş yaptığınızda bu bileşikleri solursunuz. Uzmanlar bu maddelere uzun süreli maruz kalmanın karaciğer, merkezi sinir sistemi, solunum sistemi, üreme sistemi ve gelişimsel hasarlara yol açabileceğini belirtmektedir.

Bunun yerine organik pamuk veya kenevirden üretilen perdeleri sık sık yıkayıp ütüleyerek kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

5- Yapıştırıcı ve boyalar

Yapıştırıcı, tutkal, boya ve benzer malzemelerin özellikle çocukların kullanımından uzak tutulması gerekmektedir. Bu ürünlerin baş ağrısı, mide bulantısı, yanık, solunum problemleri, akciğer ve böbrek hasarlarının yanı sıra kansere neden olduğu bilinmektedir. Bu nedenlerden dolayı yapıştırıcı ve boya gibi çoğu ürünün üzerinde solunmaması, yutulmaması ve cilde temas ettirilmemesi gerektiğine dair uyarılar bulunmaktadır.

Bunun yerine çocuklarınıza yaratıcılıklarını ortaya çıkardığı etkinlerde kullanmaları için, toksin içermediğine dair onaylı ve sertifikalı ürünleri verebilirsiniz. Örneğin tutkal yerine su ve un karıştırılarak elde edilmiş hamuru tercih edebilisiniz.

6- Böcek ve bitki zehirleri

Bu ürünler yalnızca böcekleri öldürmez, aynı zamanda sizi de yavaş yavaş zehiler! Piretroidler gibi nörotoksin maddeler kullanılarak üretilen bu ürünler insanlarda Parkinson gibi hastalıklara yol açabilmektedir. Ayrıca bu ürünler özellikle çevresel toksinlere karşı daha duyarlı çocuklarda hastalıklara yol açarken, evcil hayvanlar için öldürücü olabilmektedir.

Bunun yerine her mutfakta bulunan malzemelerle üretebileceğiniz organik böcek ve bitki öldürücüleri kullanabilirsiniz.

7- Koltukaltı sprey ve deodorantları

Koltukaltı sprey ve deodorantlarının üretiminde, uygulanan bölgeyi kuru tutmak için alüminyum kullanıldığını duymuş olabilirsiniz. Bu ürünlerin kullanımı Alzhemier hastalığına ve dokularda birikme eğiliminde olduklarından vücuttan dışarı atılmaları zor olduğu için meme kanserine neden olabilmektedir.

Bunun yerine, hindistan cevizi yağı kullanarak kendi deodorantınızı yapabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER