Haber Sırası

Facebook dünyayı hızlı ve ücretsiz internetle buluşturmaya hazırlanıyor!

Facebook geleceğe yönelik projeleriyle tüm dünyayı hızlı ve ücretsiz internet ile tanıştırmaya hazırlanıyor. Şirket bu projesini Amos-6, Aquila ve internet.org gibi çalışmalarıyla yapmayı planlıyor.

Facebook dünyayı hızlı ve ücretsiz internetle buluşturmaya hazırlanıyor!
03 Ekim 2016 - 0:32 'de eklendi ve 275 kez görüntülendi.

Silikon vadisine 2004 yılında hızlı bir giriş yapan, sadece vadinin değil bütün teknoloji sektörünün şeklini değiştiren Facebook, gelecek planlarını altyapı yatırımlarına yoğunlaştırmış durumda. Günümüzde dünyanın yarısından fazlasının internet bağlantısına sahip olmadığı gerçeğiyle harekete geçirdikleri internet.org, Amos-6 ve Aquila projeleri, bu durumu gelecekte tersine çevirmek için atılan önemli adımlar. Facebook’un ikinci gelecek yatırımı ise daha fazla internet okur-yazarına sahip olmak ve çevrimiçi dünyanın perde arkasında geçişi daha da kolaylaştırmak üzerine yoğunlaşıyor.

Facebook’un kurduğu ve bilişim dünyasından birçok devin desteğini gören internet.org, internetle birlikte gelen bilgiye erişimin dünyanın her yerinde var olması gereken temel bir insanlık hakkı olduğunu savunuyor. Gelişmiş toplumlar için gündelik bir araç olan internete insanlığın geri kalanının da bağlanması ile daha önce görülmemiş bir bilgi paylaşımı yaşanacağını savunan bu girişimin manifestosuna göre, dünyanın her yerinde Facebook başta olmak üzere e-posta ve wikipedia gibi temel internet hizmetleri de ücretsiz olmalı.

Facebook, internet.org ile yaptığı manifestosunun altını, çeşitli alanlarda uzmanlaşmış mühendisleriyle oluşturduğu ar-ge departmanındaki araçlarla dolduruyor. Bu araçlardan biri Amos-6. Facebook mühendislerinin yapımında katkıda bulunduğu Amos-6, uzaydan dünyaya internet “ışınlayan” bir uydu. Uydunun çalışma masraflarını Eutelsat ile birlikte paylaşan Facebook, bu uydu aracılığıyla Afrika kıtasına ücretsiz internet erişimi sağlıyor. Amos-6, 2021 yılına kadar ücretsiz hizmet vermeye devam edecek; bu yıldan sonra yeni ve ücretsiz bir uydu ile emekli edilmesi planlanıyor.

Amos-6, Facebook’un tüm dünyaya hızlı ve yüksek hızlı internet sağlama hayalinde önemli bir adım olsa da, son kullanıcıların kolaylıkla bağlanabileceği bir hizmet olmaktan ziyade, ülke ve bölgelere altyapı sağlamak amacıyla kurulmuş bir araç. Bu yüzden Amos-6 ile eş zamanlı çalışacak, son kullanıcıların hiçbir aracıya ihtiyaç duymadan, kablosuz bağlantı desteği bulunan elektronik cihazlara bağlanabileceği bir araç geliştiriliyor. Bu aracın adı da Aquila.

Aquila güneş enerjisiyle çalışan, insansız bir hava aracı. Yere inmeden iki ay boyunca havada kalabiliyor ve doğaya zarar vermiyor. Görevi ise Amos-6 uydusundan aldığı internet sinyalini artık hemen her elektronik cihazda alıcısı bulunan wi-fi sinyaline dönüştürmek. Aquila’nın teknik özellikleri bir hayli ilginç; Bir boeing uçağından daha geniş kanat açıklığına ve bir elektrikli otomobilin üçte biri ağırlığına sahip bu uçak, test uçuşlarını tamamlayıp göreve başladığında, ticari uçakların çıkmadığı yükseklik seviyesi olan 60,000 ile 90,000 fit arasında uçacak. Aquila’nın harcadığı enerji, üç saç kurutma makinesinin harcadığı enerjiye eşit. Aquila filosu ile internete bağlı olmayan 4 milyar kişinin çevrimiçi olması bekleniyor.

Facebook’un gelecek planları bunlarla sınırlı değil. Şirketin bir diğer gelecek öngörüsü, bilgisayar okur-yazarlığının genele yayılması ve seviyesinin artırılması. Bu ama iki koldan gidiliyor; birincisi daha teknik bir şekilde bilgisayar dünyasında kullanılan sistemlerin basitleştirilmesi. Facebook bu amaçla react, php for c++ ve Facebook on mysql gibi birçok aracı bilişim dünyasına kazandırdı. İkinci kol ise code.org adındaki bir girişim. Google ve Facebook’un da destek verdiği bu oluşumun mottosu “herkes kod yazabilir”. Basit oyunlarla bilgisayar dünyasına hayat veren kodları yazmayı öğreten code.org, gelecekte bu yeteneğin genele yayılarak teknolojinin çok daha hızlı bir şekilde geliştirilebileceğini öngörüyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER