Haber Sırası

Farklı Ülkelerin Yemek Gelenekleri

Dünyanın farklı ülkelerinin yemek kültürleri. Sofrada neler yapılmalı, neler yapılmamalı? Hepsi haberimizde…

Farklı Ülkelerin Yemek Gelenekleri
18 Nisan 2015 - 16:47 'de eklendi ve 1189 kez görüntülendi.

Yemek yerken bıçak kullanmanın lanet, ağız şapırdatmanın iltifat kabul edildiğini söylesek ne dersiniz? Büyük olasılıkla yanıtınız “yok artık!” olacaktır. Oysa ki dünyada kimi bölgelerde bahsettiğimiz bu tip kurallarla karşılaşabilirsiniz. Her ülkenin normali kendine diyor, sizi dosyamızla baş başa bırakıyoruz.

ÇİN

1- Çin yemek kültüründe en belirgin özellik çatal yerine hashi adı verilen çubukların kullanılması. Aslında kaşık ya da bıçak servisi de pek yaygın değil. Çorba gibi sıvıları doğrudan kaseden içiyorlar. Yemekler çubukla kolayca alınabilecek şekilde birer lokmalık olarak sunuluyor, böylelikle sofrada bıçak kullanılmasına gerek kalmıyor. Noodle ise asla kesilmiyor bunun ömrü kısalttığına inanılıyor, mutlaka çubuklara dolanmalı.

2- Çin sofra adabında kuralların çoğu hashi adı verilen çubuklarla ilgili. Bu çubukları parmaklarınızın bir uzantısı gibi kabul etmeli, herhangi bir kişiye yöneltmelisiniz. Aynı şekilde yemeğinizdeki herhangi bir malzemeyi de çubuklalarla arayıp seçmemelisiniz, bu hem kötü şans hem de görgüsüzlük olarak kabul ediliyor. Balığı tabağınızda döndürmemeli, her iki tarafını sırası geldikçe yemelisiniz. Aksi halde balıkçılara lanet getireceğine inanılıyor.

3- Yemek sırasında konuşulması hoş karşılanmıyor, yemeğe ara verilmiyor. İkram edilen yemeklerin hepsinden azar azar tadılmalı, yemek sonunda tabakta biraz bırakılmalı, aksi halde ev sahibi yeterince servis etmediği mesajını alıyor. Ayrıca içeceğiniz bittiğinde kendiniz doldurmamalı, beklemelisiniz. Sofradaki herkes bir diğerinin bardağını doldurmalı.

4- Çin sofrası her ne kadar kurallarla dolu görünse de bir yönde son derece rahat. Yemek sırasında ağız şapırdatmak ya da geğirmek ayıplanmıyor aksine yemekten duyulan memnuniyetin bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

JAPONYA

1- Japon sofra kültüründe Çin kurallarının neredeyse hepsi geçerli olmakla birlikte bazı ekler var. Japon yemek kültüründe de hashi adı verilen çubuklar son derece önemli. Örneğin bu çubukları tabağınızda dik olarak asla batırlamamalısınız. Hem uğursuzluğa (cenaze töreni ritüellerinden biri olduğu için) hem de bulunulan mekana hakaret anlamına geliyor. Her lokmadan sonra çubukları bitişik şekilde tabağın üzerine, kenara bırakın.

2- Aynen Çin kültüründe olduğu gibi Japonya’da da lokmalar halinde sunulan yemekler tek seferde yenmeli (kesilmemeli ya da ısırık alınıp bırakılmamalı.)

3- Sushi yediyseniz asla sigara içmemelisiniz, damağınızdaki tadı alacak olan bu davranış mekan sahiplerine hakaret olarak kabul ediliyor.

RUSYA

1- Rus sofralarının olmazsa olmazı, vokta. Herhangi bir yemek davetinde votka şerefe kaldırılmadan yemeğe başlanmıyor. Kadınların içkisi erkekler tarafından dolduruluyor.

2- Yemek servisine masadaji en yaşlı kişiden başlanıyor ama yemeğe ev sahibinin ardından başlanıyor. Herkes önündeki tabağa bakmalı, bir başkasının tabağıyla ilgilenilmesi hoş karşılanmıyor.

3- Rus sofralarında herkes ellerini masanın üzerinde tutmalı ve direklerini masaya dayamamalı.

4- Yemek sırasında konuşulabilir. Özellikle de ev sahibine övgü dolu teşekkürler sunmak oldukça hoş karşılanır.

5- Yemekler çok küçük lokmalarla bölünmemeli, kaba olmamakla birlikte iştahla yenmesi uygun.

6- Son tabakta biraz yemek bırakabilirsiniz, davetlerd bu geleneksel bir davranış.

FRANSA

1- İngiltere’de olduğu gibi Fransa’da da sofraya oturur oturmaz kucağa peçete serilmelidir. Şarap kültürünüz yemek seçiminde belirleyici olacaktır. Hangi şarabın hangi yemeğe uygun olduğunu bilmeniz beklenir. Şarabı tadına vararak yudum yudum içmeli, her yudumdan sonra dudaklarınızı silmelisiniz. Daha fazla içmek istemiyorsanız kadehte biraz şarap bırakmalısınız, mekan sahibi boş kadehleri sormadan dolduracaktır.

2- Yemek servisi sırasında sık sık teşekkür etmeniz hoş karşılanır.

3- Dirsekleri masaya koymak kaba bir davranış olarak kabul edilir. El jestlerinizi kullanarak sohbete katılmanız samimiyet belirtisidir.

İTALYA

1- İtalyan kültüründe yemek hayatın merkezindedir. Sofrada uzun saaler geçirilir. Aynı şekilde keyif de olmazsa olmaz bir unsur kabul edildiği için en sevdiğini yemeği tercih etmeniz, hoşlanmadıklarınızı geri çevirmeniz kabalık olarak algılanmaz.

2- Türk mutfağının aksine, makarnaya da bir çeşit pilav olan risotto et ya da balıktan önce servis edilir. Tabağınıze konan lazanyayı bıçakla kesmeyin. Büyük lokmalar halinde yemeniz ev sahibini memnun eder. Spagettiyi de asla kaşıkla sarmayın, yalnızca çatal kullanın.

3- Salata yemek sırasında değil, sonunda servis edilir.

İNGİLTERE

1- İngiliz sofra kültüründe en çok dikkat edilmesi gerkeen iki şey, servis yönü ve peçete kullanımı. Servis mutlaka sola doğru yapılmalıdır. Herhangi bir servis tabağı ya da içecek elden ele geçiriliyorsa yine aynı şekilde soldan ilerlemelidir.

2- Yemeğe başlamadan kucağa peçete serilir, yemek sırasında sofradan kalkılıyorsa bu peçete sandalyeye bırakılır. Sofrada kullanılan peçete ile burun silinmez.

3- Yemeğe önce ev sahibi başlamalıdır. Yemek sırasında cep telefonunuz çalsa da yanıtlamayın, büyük saygısızlık olarak kabul edilir.

4- Ekmek ya da meyve gibi elle yenilebilecek gıdaları dahi küçük parçalara ayırmış olmalısınız.

5- Kirlenen çatal, bıçağı tabağın içine bırakın.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER