Haber Sırası

Fidel Castro’nun külleri devrim turuna çıkacak

Küba’nın devrimci lideri Fidel Castro’nun külleri bugünkü devlet töreninin ardından devrim turuna çıkarılacak.

Fidel Castro’nun külleri devrim turuna çıkacak
29 Kasım 2016 - 1:25 'de eklendi ve 342 kez görüntülendi.

Küba’nın efsane lideri Fidel Castro’nun cenazesi ölümünün ardından vasiyeti gereği yakılmıştı. Castro’nun külleri bugünkü devlet töreninin ardından devrim turuna çıkarılacak. Fidel Castro için resmi cenaze töreni ise 4 Aralık’ta yapılacak.

Devrimin lideri yakıldı ve külleri tabuta konuldu. Fidel Castro’nun külleri Küba’yı dolaşacak. Rotası ise genç bir gerilla lideri olarak 1959’da çıktığı yolun tamda tersi olacak. Yani savaşını başlattığı yerde bitecek. Yanı başındaki Amerika’ya yarım asır kafa tutan Fidel Castro için dün ahde vefa töreni yapıldı.

Geçtğimiz cuma gecesi 90 yaşında hayatını kaybeden Castro’nun külleri, Küba Ulusal Kahramanı Jose Marti anıtının önünde sergilendi. Yarın ulusa sesleniş konuşmalarını yaptığı başkent Havana’daki Devrim Meydanı’nda daha geniş katılımlı toplu tören düzenlenecek. O törenin ardından Castro’nun külleri yaklaşık 1000 kilometrelik bir rotada Santiago’dan Havana’ya ülke genelinde dolaştırılacak. O tur bittiğinde, 4 Aralık’ta Fidel Castro için cenaze töreni düzenlenecek.

Kılıçdaroğlu’dan taziye ziyareti!

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Fidel Castro’nun ölümü nedeniyle Küba Büyükelçiliği’ni ziyaret etti. Büyükelçiye taziyelerini ileten Kılıçdaroğlu, Atatürk’ü esin kaynağı olarak alan Castro’yu unutturmayacaklarını söyledi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER