Haber Sırası

Fitness takipçileri diyetimizi sabote mi ediyor?

İki farklı grup üzerinde yapılan yeni bir analize göre, diyetlerinde herhangi bir teknoloji kullanmayanların giyilebilir teknolojileri kullananlardan daha fazla kilo verdiğini gösterdi.

Fitness takipçileri diyetimizi sabote mi ediyor?
21 Eylül 2016 - 0:41 'de eklendi ve 300 kez görüntülendi.

Fiziksel aktivitelerimizi ya da alerjilerimizi izleyebilen giyilebilir teknolojiler, giderek günlük hayatımızın bir parçası haline geldiler. Ancak iki farklı grup üzerinde yapılan yeni bir analize göre, diyetlerinde herhangi bir teknoloji kullanmayanların giyilebilir teknolojileri kullananlardan daha fazla kilo verdiğini gösterdi.

Amerikan Tıp Derneği Dergisi‘nde yayınlanan çalışmanın yazarı John Jakicic, “Diyet sürecinde teknolojiden yararlanmanın daha faydalı olacağı hipotezi ile başladığımız çalışmada tam tersi bir sonuç elde ettik” dedi.

Pittsburgh Üniversitesi Fiziksel Aktivite ve Kilo Yönetimi Araştırma ve Uygulama Merkezi‘nde proföser ve yönetici olarak görev yapan Jakicic, “Bu çalışma bize teknolojinin kilo almak isteyenler için gerçekten etkili bir yardımcı olabileceği, ancak kilo vermek isteyenler içinse tam tersi bir durum olabileceğini gösterdi” dedi ve “Çalışmanın kesin sonuçlar vermesinin ise daha fazla veri toplamaya ihtiyaç duyduğunu” sözlerine ekledi.

Nasıl kilo verebilirim ve ideal kilomu nasıl koruyabilirim?

Bu soruyu yalnızca kilo vermek isteyenler değil, aynı zamanda araştırmacılar da soruyor.

Jakicic, “Çok uzun zamandır kilo yönetimi hakkında araştırmalar yapıyoruz ve insanların üç ay ile altı ay içinde kilo vermelerine yardımcı olmak için çok iyi yaklaşımlar olduğunu fark ettik” dedi ve yapılan çalışmayı şöyle özetledi;

Yapılan çalışmaya 18-35 yaşları arasında dörtte üçünü kadınların oluşturduğu 470 kişilik yetişkin katıldı. Tüm katılımcıların vücut kitle endeksi 25 ila 39 arasındaydı. (25-29 arası aşırı kilolu, 30-39 arası ise obez olarak nitelendiriliyor.) Katılımcılar iki farklı gruba ayrıldı. Bir grup katılımcı diyetlerinde giyilebilir teknolojiler kullanırken, diğer grup herhangi bir teknoloji kullanmadan 24 ay boyunca izlendi. Çalışmanın sonunda giyilebilir teknoloji kullanan grup üyelerinin ortalama 3,5 kilo verdiği, hiçbir teknoloji kullanmayan grubun ise ortalama 6 kilo verdiği görüldü.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER