Haber Sırası

Gece yarısı uyanıp bir daha uyuyamayanlar dikkat!

Doktorlar ya da diyetisyenler uykusuzluk sorununa kolay bir çare bulabilselerdi, emekliliklerini egzotik tropikal bir adada geçirebilecek kadar para kazanabilirlerdi.

Gece yarısı uyanıp bir daha uyuyamayanlar dikkat!
23 Nisan 2016 - 15:00 'de eklendi ve 603 kez görüntülendi.

Doktorlar ya da diyetisyenler uykusuzluk sorununa kolay bir çare bulabilselerdi, emekliliklerini egzotik tropikal bir adada geçirebilecek kadar para kazanabilirlerdi.

Kalitesiz uyku sizi daha az üretken ve daha fazla yorgun hale getirirken, hormonlarınız ve sağlığınız üzerinde büyük hasarlara yol açabilir.

Çalışmalar kaliteli bir uykunun, beslenme ve egzersizden sonra hastalıkların önlenmesi ve kilo kontrolü için büyük önem taşıdığını göstermektedir. Kortizol denilen hormonun dengede olması vücudunuzun normal ritminde çalışmasını sağlar. Kortizol dengesiz hale geldiğinde ise sağlığınız ve siz bunu hissedersiniz. Kortizol seviyesini dengede tutmak ise böbreküstü bezlerinizin görevidir.

Böbreküstü bezleriniz sizi dengede tutmak için sıkı bir şekilde çalışır. Kilo kontrolü, stresle başa çıkabilme, kan şekerinin düzenlenmesi ve uyku ile uyanıklık döngülerini düzenleme gibi görevleri vardır. Vücudunuzun strese verdiği tepki ve kan şekeri düzeyinin dengede kalması, epifiz bezinin uykuya yardımcı olması için melatonin hormonu salgılamasını sağlar. Aynı zamanda sakin hissetmeniz ve rahat uyumanız için kortizol hormonu seviyesinin dengelenmesini sağlar.

Vücudun sağlıklı ve dengeli olması, rahatça uykuya dalmak ve kesintisiz uyumak ile mümkündür. Kortizol hormonunun öğleden sonra ve akşam saatlerinde yüksek seviyede olması, yorgun ve uykusuz hissettiğiniz halde uykuya dalamamanıza neden olur. Uykuya dalıp gece yarısı saat 1 ile 4 arasında uyanmanıza ve tekrar uyuyamamanıza neden olan da kortizol hormonu seviyesinin yüksek olmasıdır.

Stres de çeşitli şekillerde uyku ve uyanıklılık döngülerini etkileyebilir. Stresin kaynağı iş, aile ve ekonomik nedenler olan psikolojik nedenler olabilir. Bunun yanında egzersiz eksikliği, televizyon ya da bilgisayar başında çok fazla zaman geçirme ve abur cubur tüketimi gibi nedenlere bağlı fiziksel stres de uyku problemlerine neden olmaktadır.

Kısacası uyku problemlerinden sorumlu olan en yaygın nedenler arasında kötü beslenme, düzensiz kan şekeri seviyesi ve kronik stres yer almaktadır.

Peki Daha İyi Uyuyabilmek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Tüm gece boyunca kesintisiz ve kaliteli uyuyabilmeniz için aşağıda yer alan tavsiyelere göz atabilirsiniz:

Zamanında yemek yiyin: Yatmadan önce ağır şeyler yemenin kaçınılmaz sonucu kötü bir gece uykusu olacaktır. Bu nedenle yatmadan 3 saat önce tüm beslenme faaliyetlerinizi bitirmiş olun.

Karbonhidrat alımına dikkat edin: Günlük karbonhidrat ihtiyacınızın büyük bölümünü, akşam saatlerinde akıllı karbonhidratlar yönünden zengin besinler (maş fasülyesi, kinoa, amarant, yulaf ezmesi, karabuğday, ruşeym) tüketerek sağlayın. Beyaz ekmek, un, pirinç ve patates yemeyi aklınızdan geçirmeyin.

Diyetlerden uzak durun: Az kalorili beslenme tarzı kortizol seviyesinin artmasına ve buna bağlı olarak gecenin ortasında uyanmanıza neden olur. Eğer kilo vermek için diyet yapmanız şartsa, uzman bir diyetisyen tarafından hazırlanan bir diyet programı uygulayın.

Endişelerinizi yazın: Yatmadan bir saat önce, sizi kaygı ve sıkıntıya sokan şeyleri bir kenara yazın. Bu endişelerinizi azaltmak için ertesi gün neler yapabileceğinizi planlayın. Derin ve dinlendirici bir uyku için zihninizi ve enerjinizi serbest bırakmanız gerekmektedir.

Manolya çiçeği çayı için: Stres ve kortizol hormonlarının seviyesini düzenlemek için manolya çiçeği çayını deneyebilirsiniz. Ayrıca yatmadan önce sinir sisteminizin ve kaslarınızın gevşemesi için, 200 – 400 mg arası magnezyum sitrat veya magnezyum glisinat alabilirsiniz. Ancak bunu yapmadan önce doktorunuza mutlaka danışmalısınız.

Melatonin ile gevşeyin: Uyku düzeninin sağlanmasına yardımcı olması için bir ila üç mg arası melatonin alabilirsiniz. Eczanelerden tablet şeklinde temin edebileceğiniz melatonini kullanmadan önce doktorunuza ya da eczacınıza danışmayı unutmayın.

Ashwagandha tüketin: Mucize bir bitki olan Ashwagandha, vücudun özellikle strese bağlı uykusuzluk problemi yaşadığı durumlarla başa çıkmasına yardımcı olur. Türkiye’de yetişmekte olup “Kış Kirazı” olarak da bilinir. Son yıllarda çeşitli tıbbi kullanım şekilleriyle piyasada bulunabilmektedir.

Düzenli uyuyun: Gece saat 11’den önce yatağa girin ve her gün aynı saatte uyanın.

Işıksız ve sessiz bir ortam sağlayın: Uyuduğunuz ortam tamamen karanlık ve sessiz olsun. Eğer bunu sağlayamıyorsanız göz bandı ya da kulaklık kullanabilirsiniz.

Kafeinden uzak durun: Kahve ya da diğer kafeinli içecekler uyanık kalmanıza yardımcı oluyormuş gibi görünür. Fakat aslında tam olarak yaptıkları uykunuzu kaçırmaktır.

Alkolden uzak durun: Alkol uyku hali oluşturabilir, ancak genel olarak uyku düzenini bozarak kesintili bir uykuya neden olmaktadır.

Güneşle barışık olun: Günde ne az 20 dakika güneş ışığı altında vakit geçirin. Gözlerden giren güneş ışığı, beynin sağlıklı bir uyku, mod ve yaşlanma için gerekli olan melatonin gibi özel hormonlar salgılamasını tetikler.

Tüm bunları yapmanıza rağmen hale uyku sorunları yaşıyorsanız gıda duyarlılığı, tiroid problemleri, menopoz, fibromiyalji, kronik yorgunluk sendromu, ağır metal toksisitesi, stres ve depresyon gibi sorunların tespiti için doktorunuza başvurun.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER