Haber Sırası

Gereksiz antibiyotik kullanımı sağlığı tehdit ediyor!

Gereksiz antibiyotik kullanımı gelecekte hastalıkların ilaçlara karşı işe yaramaz hale gelmesine neden oluyor. Türkiye antibiyotik kullanımında Avrupa’da başı çekiyor.

Gereksiz antibiyotik kullanımı sağlığı tehdit ediyor!
16 Kasım 2016 - 17:08 'de eklendi ve 317 kez görüntülendi.

Avrupa’da antibiyotik kullanımının en fazla olduğu ülke olan Türkiye’de, gereksiz antibiyotik kullanımı sağlığı tehdit eden ciddi bir sorun haline geldi. Kuzey Avrupa ülkeleri ise antibiyotik kullanımının en az olduğu ülkeler. Türkiye’de her 100 reçeteden 30’unda antibiyotik yer alıyor. Gereksiz antibiyotik kullanımı, bakterilerde antibiyotik direncinin gelişmesine yol açıyor. Önlem alınmazsa ilaçlar hastalıkları tedavi edemez duruma gelecek. Gereksiz antibiyotik nedeniyle bakteriler hastalıklara karşı direnç geliştiriyor ve antibiyotikler işe yaramaz hale geliyor.

Bakterilerin neden olduğu hastalıklarda etkili olan antibiyotiklerin, virüslerin neden olduğu viral hastalıklarda kullanılması yanlış. Antibiyotik kullanımını bireysel olarak düşürmek de yeterli değil. Bu konuda toplumsal olarak ciddi önlemler almak gerekiyor.

Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası‘ndayız. Bu hafta küresel antibiyotik direncine karşı farkındalığı artırmak, toplum, sağlık çalışanları ve politikacıları antibiyotik direncinin ortaya çıkması ve yayılması konusunda nasıl önlemler alınması gerektiği konusunda bilinçlendirmeyi amaçlıyor.

Mayıs 2015’te düzenlenen altmış sekizinci Dünya Sağlık Asamblesi‘nde, antibiyotiklere ve diğer antimikrobiyal ilaçlara karşı artan direniş sorunuyla mücadele etmek için küresel bir eylem planı onaylandı. Planın ana hedeflerinden biri, etkili eğitim ve öğretim yoluyla antibiyotik direncinin farkındalığını ve anlaşılmasını geliştirmek.

Plan ile antibiyotiklerin hastalıklarla mücadele konusunda değerli bir kaynak olduğu ve korunması gerektiği yönünde kapsamlı mesajlar verilmesi amaçlanıyor. Ayrıca antibiyotiklerin yalnızca bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde ve bir uzmanın reçetesiyle kullanılması gerektiği vurgulanırken, doktorlardan gereksiz yere antibiyotik yazmasını talep etmemek gerektiği ifade ediliyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER