Haber Sırası

“Gezi karşıtı” bakış açısıyla “Biz Ezelden Çevreciyiz” Yayınlandı

Gürcan Seçgel’in “Gezi karşıtı” bakış açısıyla kaleme aldığı “Biz Ezelden Çevreciyiz” kitabı yayınlandı.

“Gezi karşıtı” bakış açısıyla “Biz Ezelden Çevreciyiz” Yayınlandı
20 Nisan 2015 - 21:20 'de eklendi ve 961 kez görüntülendi.

28 Mayıs 2013 günü sabaha karşı Taksim’de bulunan Gezi Parkı‘ndaki ağaçların kesilmesine engel olmak isteyen ve parka çadır kuran bir grubun, zabıtalar tarafından “çadırları yakılmak ve tartaklanmak” suretiyle parktan çıkartılmasıyla başlayan protestolar zinciri 30 Ağustos 2013 tarihine kadar her gün şiddetlenerek sürmüştür. İstanbul’da başlayan protesto gösterileri Türkiye’nin birçok şehrine sıçramış, binlerce yurttaş sokaklara dökülerek Gezi Parkı‘nın yayalaştırma çalışması kapsamında ortadan kaldırılması ve yerine AVM yapılmasını protesto etmiştir. Olaylar süresince protestoya katılan birçok kişi ağır şekilde yaralanmış, 7’si sivil 1’i komiser olmak üzere 8 kişi hayatını kaybetmiştir.

Gezi Parkı protestoları boyunca Türkiye adeta ikiye bölünmüş, bir bölüm protesto eylemlerine destek verirken, bir bölüm de protestoları hükümetin iktidardan indirilmesi için yapılan bir saldırı olarak değerlendirmiştir.

Olaylar sonrası polisin orantısız güç kullanması, oldukça tehlikeli boğucu ve yakıcı gazlar kullanması günlerce tartışılmış ve bu konuda açılan bir çok davada hem protestoculardan hem de protestoculara engel olmaya çalışan polis ve zabıta gibi birçok kişi yargılanmıştır.

Sonuç itibariyle hala Gezi Parkı protestolarını savunanlar ve karşısında duranlar var. Karşısında duranlardan biri de şu ana kadar ismi pek duyulmamış Gürcan Seçgel. “Biz Ezelden Çevreciyiz” adlı kitabı yeni yayınlanan Gürcan Seçgel ile ilgili yaptığımız araştırmada, kendisinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İklim Değişikliği Şube Müdürü olduğunu öğrendik. Yani şu an iktidarda olan AKP’nin bu kadroya atadığı isimlerden birisi. Dolayısıyla “Biz Ezelden Çevreciyiz” kitabının Gezi Olayları’na objektif bir gözle yaklaşmış olabileceğini düşünmüyoruz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER