Haber Sırası

Ginseng çayı bu hastalıklara iyi geliyor!

Çin tıbbında yüzyıllardır kullanılan Ginseng, Türkiye’de de her geçen gün daha fazla kişi tarafından bilinir hale geliyor. Ginseng çayının iyi geldiği hastalıklar haberimizde.

Ginseng çayı bu hastalıklara iyi geliyor!
04 Kasım 2016 - 15:00 'de eklendi ve 313 kez görüntülendi.

Mevsimler değişti, kış yaklaştı, alerji ve hastalıklar bizde değilse de en yakınımızda kendini gösterdi. Böyle yorucu ve soğuk günlerde güzel kokusu ve yumuşak tadıyla içinizi ısıtacak içeceklerin belki de en sağlıklısı çeşitli bitki ve meyvelerle evde kendimizin hazırladığı çeşit çeşit ve hepsi birbirinden lezzetli bitki çayları.

Bu aralar kimle karşılaşsak grip, etrafta bolca bulunan virüslerden normalde çok fazla etkilenmiyor olsak da sonbahar ve ilkbahar gibi mevsim geçişlerinde daha zayıf olan bağışıklık sistemimiz hastalanmaya çok yatkın oluyor ve onu desteklemezsek basit bir nezleyi atlatmamız bile haftalar alabiliyor. Yakalanıp çile çekmektense bağışıklımığızı yükselterek önlemimizi almak elbette çok daha akılcı.

Gingsen Çayı

Bağışıklık sistemimizi güçlendirecek ve iyileşme evresini bedenin sihirli ellerine bırakacak bitkilerin başında ginseng geliyor. Ginseng Çin’de binlerce yıldır tedavi amaçlı kullanılıyor ve özellikle fiziksel ve zihinsel strese adaptasyon sağlamada etkili oluyor. Yorgunluğa iyi geliyor. Kan şekerini düşürmesi, hipertansiyona iyi gelmesi, adet ve baş ağrılarını hafifletmesi, iştah açması, sindirime ve ülsere iyi gelmesi de en çok bilinen etkileri arasında.

Ginseng çayı hazırlamak için kaynattığınız suyun birkaç dakika boyunca soğumasını bekleyip ginsengi ekleyin. Yaklaşık beş dakika kadar demledikten sonra süzüp, içebilirsiniz. Bitkinin yararlı içeriğini önemli ölçüde yok edeceği için kaynar su kullanmamaya özen gösterin.

Elbette her şeyin fazlasının yarattığı gibi ginsengin de fazla tüketilmesinin bir takım yan etkileri oluyor. Beş bardağı geçtiğiniz takdirde normalde fiziksel ve zihinsel dayanımı artıran bitki uykusuzluk, stres ve sinirlilik hali göstermenize yol açıp, kan basıncınızı yükseltebilir, baş ağrısı ve kusmaya yol açabilir. Yani olumlu olan özelliklerinin tersi etki yaratabilir.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER