Haber Sırası

Google “Alphabet” ile geleceği adım adım kuruyor!

Teknoloji devi Google, Alphabet adlı projesiyle geleceği şekillendirmeyi planlıyor. Google yakın bir gelecekte sürücüsüz otomobiller, nano bilgisayarlar, görme sorununu tespit eden kontakt lensler gibi projelerini hayata geçirecek.

Google “Alphabet” ile geleceği adım adım kuruyor!
03 Ekim 2016 - 1:06 'de eklendi ve 297 kez görüntülendi.

Google, iki yıl önce aldığı bir kararla şirket yapısını değiştirmiş, Alphabet isminde bir şemsiye şirketin parçası haline gelmişti. Alphabet’in altında, Google’ın dışında birçok şirket bulunuyor. Bu şirketlerin çoğu, geleceğe yönelik projeleri yönetmek amacıyla kuruldu. Halka bir ürün sunmayan ve sadece fütüristik projeler üzerine çalışan bu şirketler içerisinden çok ilginç projelere sahip Verily, Calico, DeepMind, Access and Energy’ye değineceğiz.

Verily, daha önceleri Goolge Life Sciences (Google Yaşam Bilimleri) adı verilen şirketin çalışmalarını devralan bir Alphabet alt kuruluşu. Şirket, gözünüzdeki görme sorununa göre adapte olabilen akıllı kontakt lensler, vücuda enjekte edilen nano bilgisayarlar ve anlık sağlık bildirimi sağlayan bileklikler üzerinde çalışıyor.

DeepMind’ın projeleri arasında Google X ile birlikte yürüttükleri insansız otomobiller var. Tesla ve diğer şirketlerin aksine DeepMind’ın geliştirdiği insansız otomobil sistemi, mevcut otomobiller üzerinden kullanılabilecek bir aksam şeklinde geliştiriliyor.

Access and Energy, eski Google Fiber’ın iş yükünü üstlenen bir Alphabet kuruluşu. California eyaletinde belirli noktalarda hizmet veren şirket, şu an kendi geliştirdikleri sistemle kullanıcılarına çok yüksek hızlı (800mbit) fiber internet sağlıyor. Bu şirketin gelecek projesi ise mevcut elektrik hatları üzerinden internet hizmeti vermek.

Alphabet bünyesindeki en önemli şirket Google’ın Google X adındaki şirketi, kapalı kapılar ardında geleceğe hazırlanıyor. Şirketin üzerinde çalıştığı “çılgın proje”, çevrimiçi bilgileri analiz ederek yüksek başarı oranına sahip gelecek tahminlerinde bulunmak. Google yakın gelecek için ise evimizdeki tüm elektronik cihazları kontrol edebilecek olan mobil işletim sistemi Android Nougat‘yı geliştiriyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER