Haber Sırası

Görme engelliler için yazıyı konuşmaya çeviren gözlük!

Görme engelliler için metni sese çeviren gözlük tasarlandı. Gözlük sayesinde gazete, kitap, trafik tabelalarındaki yazılar okunabilirken, paralar ve insanlar tanınabiliyor.

Görme engelliler için yazıyı konuşmaya çeviren gözlük!
24 Kasım 2016 - 21:17 'de eklendi ve 251 kez görüntülendi.

İsrail’de görme engelliler için yeni bir gözlük tasarlandı. Son teknoloji ürünü cihaz, günlük hayatta karşılaşılan yazılı metinleri seslendirerek görme engellilerin yaşamını kolaylaştırıyor. 15 yaşındaki görme engelli bir genç cihazı ilk deneyenlerden birisi oldu. Görme kabiliyeti sıfıra yakın olan gencin görme hayali bu sayede gerçeğe dönüştü.

OrCam adı verilen cihaz dünyayı görme engelliler için konuşmaya dönüştürüyor. OrCam, yapay zeka ve algoritmalara dayalı bir bilgisayarın gözlüğe entegre edilmesiyle tasarlandı. Görme engelliler için tasarlanan ve yazıyı konuşmaya çeviren gözlük sayesinde marketlerdeki ürünlerin etiketindeki yazılar, restoranlardaki menüler, trafik levhaları ve kağıt paralar görme engelliler için kabus olmaktan çıktı.

Gözlüğü kullanmakta oldukça basit. Çerçevesinde bilgisayara bağlı mini bir kamera taşıyor. Kullanıcının parmağı ile işaret ettiği bölgenin fotoğrafını çekiyor ve metni seslendiriyor. Gözlüğün marifetleri bunlarla da sınırlı değil. Örneğin kolunuza baktığınızda size saatin kaç olduğunu söylüyor. Fotoğraflardan insan yüzlerini tanıyabiliyor ve kaydedebiliyor. Bu kişilerle tekrar karşılaştığınızda size kim olduğunu söylüyor. Görme engelliler için tasarlanan gözlüğün fiyatının ise 3 bin Euro civarında olduğu belirtiliyor.

Gözlüğün gelecekte sadece engellilere destek için değil, çocukların eğitimi ya da yabancı bir ülkedeki metinlerin tercümesi gibi alanlarda da kullanılması planlanıyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER