Haber Sırası

Görme kalitesinde düşme keratokonus nedeni olabilir!

Görme kaybı neden olur? Görme bozukluğun nedenleri nelerdir? Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ali Sipahier, sürekli gözlerini ovuşturanları görme kalitesini ciddi şekilde etkileyen Keratokonus hastalığına karşı uyardı.

Görme kalitesinde düşme keratokonus nedeni olabilir!
25 Ekim 2016 - 21:12 'de eklendi ve 277 kez görüntülendi.

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ali Sipahier, sürekli gözlerini ovuşturanları görme kalitesini ciddi şekilde etkileyen Keratokonus hastalığına karşı uyardı.

Gözde oluşan şikayetlerin ciddiye alınması gerektiğinin altını çizen Op.Dr.Ali Sipahier, görme kalitesini etkileyen ciddi bir hastalık olan keratokonus hakkında önemli bilgiler verdi.

Keratokonus nasıl bir hastalıktır?

Gözün ön bölümünde bulunan saydam kornea tabakasının yapısının incelmesi ve sivri bir şekil alması ile meydana gelen bir hastalıktır. Hastalığa neden olan faktörler henüz tam olarak bilinmektedir. Irsi ve çevresel faktörlerin Keratokonus hastalığının meydana gelmesinde etkili olduğu düşünülmektedir. Özellikle gözleri ovuşturmanın hastalığın ortaya çıkmasını ve ilerlemesini tetiklediği tespit edilmiştir.

Hastalığın belirtileri arasında ergenlik döneminde gözlük kullanmaya başlamak, gözlük numaralarının çok kısa zaman içinde değişmesi ve zamanla görme kalitesinde bozulma gibi şikayetler vardır. Keratokonus her iki gözü etkileyen bir hastalık olsa da, genellikle bir göz diğerine göre daha zayıf bir görüşe sahiptir. Hastalığın ileri seviyelerinde ışığa karşı aşırı hassasiyet ve görme kalitesinde aşırı zayıflık görülür. Hastalığın ilerlemesi genellikle 35-40 yaşlarına geldiğinde kendiliğinden durur.

Keratokonus hastalığı nasıl tedavi edilir?

Diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi keratokonus hastalığında da erken teşhis tedavinin başarısı için oldukça önemlidir. Hastalığın seyrinde bir gözün görme kalitesi yüksek olduğundan diğer gözdeki sorun hasta ya ad ebeveynler tarafından fark edilemeyebilir. Bu nedenle ergenlik dönemindeki çocukların düzenli olarak göz muayenesi yaptırması önerilir. Hastalığın tedavisinde korneal çarpraz bağlama adı verilen yöntem kullanılır. Bu yöntemin hastalığın ilerlemesini yüzde 90 oranında durdurduğu kanıtlanmıştır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER